Parvoviral enteritli köpeklerde böbrek, karaciğer kalp biyobelirteçlerinin ve sialik asit değerlerinin belirlenmesi
Determination of kidney, liver, heart biomarkers and sialic acid values in dogs with parvoviral enteritis
  1. Tez No: 889538
  2. Yazar: ESENGÜL ANİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Temmuz 2024, 60 sayfa Bu çalışmanın amacı parvoviral enteritli köpeklerde miyokard hasarı ve kalp yetmezliğinin oluşup oluşmadığını serum sialik asit ve kalp biyomarkırlarıyla belirlemek ve sialik asit düzeyi ile CRP, karaciğer-böbrek ve kardiyak biyobelirteçler arasındaki ilişkinin, köpeklerde görülen parvoviral enfeksiyonunun enterit formundaki değişimlerinin belirlenmesidir. Araştırmanın hayvan materyalini, Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Küçük Hayvan Kliniği'ne hemorajik gastroenteritis şikayeti ile tedavi amaçlı getirilen, 0-4 aylık, her iki cinsiyetten 25 hasta ve 10 sağlıklı köpek oluşturdu. Köpeklerden alınan kan ile tam kanda WBC, NEU, LYM, RBC, HGB, HCT, MCH, MCV, MCHC, PLT, değerleri ve serum TP, albumin, globulin, üre, kreatinin, CRP, NT-ProBNP, CTn-1 düzeyleri, ALP, ALT, AST, LDH, CK-MB aktiviteleri belirlendi. Hasta köpeklerin sağlıklı olan köpeklere göre WBC (P0.05), MCV (P>0.05) ve MCHC (P>0.05) değerlerinde ise sayısal bir artma olduğu belirlendi. Hasta köpeklerin sağlıklı olan köpeklere göre TP (P0.05) ve sialik asit (P0.05) ve kreatinin (P>0.05), değerlerinde sayısal bir artma olduğu gözlendi. Sonuç olarak, bu çalışmada parvoviral enteritisli köpeklerde nötropeni, lökopeni ve lenfopeni tablosunun oluşmasının klinikte prognostik gösterge olarak kullanılabileceği belirlendi. Serum ALT, ALP, AST, CK-MB, LDH aktivitelerindeki, NT-ProBNP, cTn-1, CRP değerlerindeki artış, karaciğer ve miyokard için tanısal göstergeler olarak kabul edildi. Kalp biyobelirteçleri olan LDH, CK-MB ve AST aktiviteleri, NT-ProBNP, cTn-1 ve sialik asit düzeylerindeki anlamlı artışın parvoviral enteritisli köpeklerde miyokart hasarının ve kalp yetmezliğinin göstergesi olabileceği ortaya konuldu. Elde edilen verilerin veteriner hekimlikte köpeklerde parvoviral enteritis hastalığının prognozu ve teşhisinde faydalı olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether myocardial damage and heart failure occur in dogs with parvoviral enteritis, using serum sialic acid and heart biomarkers, and to determine the relationship between sialic acid level and CRP, liver-kidney and cardiac biomarkers, and the changes in the enteritis form of parvoviral infection in dogs. The animal material of the study consisted of 25 patients and 10 healty dogs of both genders, aged 0-4 months, brought to Kırıkkale University Faculty of Veterinary Medicine Research and Application Hospital Small Animal Clinic for treatment with complaints of hemorrhagic gastroenteritis.WBC, NEU, LYM, RBC, HGB, HCT, MCH, MCV, MCHC, PLT values and serum TP, albumin, globulin, urea, creatinine, CRP, NT-ProBNP, cTn-1 levels in blood taken from dogs and whole blood, ALP, ALT, AST, LDH, CK-MB activities were determined.Compared to healthy dogs, sick dogs had WBC (P0.05), MCV (P>0.05) and MCHC (P>0.05) values. A decrease was detected in TP (P0.05), and sialic acid (P0.05) and creatinine (P>0.05) values were observed. As a result in this study it was determined that the occurrence of neutropenia, leukopenia and lymphopenia in dogs with parvoviral enteritis could be used as a clinical prognostic indicator. Increase in serum ALT, ALP, AST, CK-MB, LDH activities, NT-ProBNP, cTn-1, CRP values were accepted as diagnostic indicators for liver and myocardium. It was revealed that significant increases in the levels of cardiac biomarkers LDH, CK-MB and AST activities, NT-ProBNP, cTn-1 and sialic acid may be indicators of myocardial damage and heart failure in dogs with parvoviral enteritis. It was concluded that the data obtained could be useful in the prognosis and diagnosis of parvoviral enteritis in dogs in veterinary medicine. Keywords :C-Reactive Protein, hematology, cardiac markers, NT-ProBNP, parvoviral enteritis, serum biochemistry, sialic acid