Çinkoca zenginleştirilmiş ve maya içeren karma yemlerin bıldırcınların besi performansı, bazı kan parametreleri ve tibia kemiği özellikleri üzerine etkileri
Effects of mixed feeds containing zinc-enriched and yeast on the feed performance, some blood parameters and tibia bone characteristics of quail
  1. Tez No: 968265
  2. Yazar: MERVE BEKLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmada; yemlere çinko minerali ile maya (Saccharomyces cerevisae) ilavesinin, Japon bıldırcınlarının verim performansı, bazı iç organ ağırlıkları, bazı kan parametreleri, tibia mukavemeti ve külü üzerine etkileri belirlenmiştir. Materyal ve Yöntem: Çalışmada bir günlük yaşta 400 adet bıldırcın (Coturnix coturnix japonica) kullanılmıştır. Bıldırcınlar eşit şekilde 4 gruba ayrılarak ve her bölmede 20 adet bıldırcın içerecek şekilde yerleştirilmiştir. Bıldırcınlar 35 gün süresince beslenmişler, kesimden hemen önce kan örnekleri alınmış, kesilmiş hayvanlardan karkas özellikleri değerlendirilmiş, sağ buttan tibiaları alınmıştır. Bulgular: Bıldırcınların 0-21 gün, 22-35. gün ve 0-35. gün canlı ağırlıkları, canlı ağırlık artışları, yem tüketimleri ve yemden yararlanma oranları değerlendirilmiştir. Çinko ve maya katkılarının verim performansı, karkas verimliliği ve serum lipid metabolizması (trigliserit ve kolesterol) üzerinde olumlu etkiler sağlayabileceğini göstermiştir. Özellikle çinko katkısı, serum trigliserit ve kolesterol düzeylerini düşürme potansiyeli göstermiştir. Bununla birlikte, çinko ve maya ilavesi tüketmiş bıldırcınların kemik mukavemeti ve bazı iç organ ağırlıkları gibi değerleri, kontrol diyetindekilerden farkı önemli değildir. Sonuç: İlave çinko ve maya içeren diyetler, bıldırcınların trigliserit ve kolesterol değerlerini düşürdüğü görülmüştür. Ancak bacak kemikleri ve yemden yararlanma oranı gibi diğer parametreler üzerindeki etkilerinin belirginleşmesi için daha kapsamlı ve uzun süreli çalışmalara ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to determine the effects of dietary supplementation with zinc mineral and yeast (Saccharomyces cerevisiae) on the growth performance, selected internal organ weights, certain blood parameters, tibia strength, and tibia ash content of Japanese quails (Coturnix coturnix japonica). Material and method: The study was conducted using 400 one-day-old Japanese quails. The birds were equally divided into four groups and placed in pens containing 20 quails each. They were fed for 35 days, after which blood samples were collected just before slaughter, carcass traits were evaluated, and tibias were taken from the right drumstick. Results: The live weights, weight gains, feed intake, and feed conversion ratios of the quails were evaluated for the periods of days 0–21, 22–35, and 0–35. The supplementation of zinc and yeast was found to have potentially beneficial effects on feeding performance, carcass yield, and serum lipid metabolism (triglycerides and cholesterol). In particular, zinc supplementation demonstrated a potential to reduce serum triglyceride and cholesterol levels. However, the values related to bone strength and certain internal organ weights in quails receiving zinc and yeast supplementation did not differ significantly from those in the control group. Conclusion: Diets supplemented with zinc and yeast were observed to reduce triglyceride and cholesterol levels in quails. However, it was concluded that more comprehensive and long-term studies are required to clarify their effects on other parameters such as leg bone strength and feed conversion ratio.