Multi-proxy analysis of exposed fault surfaces in extensional tectonics
Gerilme tektoniğinde fay yüzeylerinin çok yönlü (multi-proxy) analizi
  1. Tez No: 968264
  2. Yazar: MUHAMMED NUR ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ERSEN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Aktif faylar, özellikle Türkiye'nin gerilme tektoniği etkisindeki Ege bölgesi gibi normal fayları, önemli sismik tehlikeler oluşturmaktadır. Bu yapıların ayrıntılı analizi, deprem tarihini anlamak ve gelecekteki sismik aktiviteleri öngörmek açısından büyük önem taşır. Kozmojenik izotop tarihlendirme ve yersel lazer tarama (TLS) gibi geleneksel fay yüzeyi analiz yöntemleri yüksek hassasiyet sunsa da, bu teknikler genellikle yüksek maliyetleri ve engebeli arazilerdeki lojistik zorlukları nedeniyle sınırlı kullanılabilirliğe sahiptir. Son yıllarda, uzaktan algılama ve fotogrametrik tekniklerdeki gelişmeler, daha erişilebilir ve düşük maliyetli yöntemlerin geliştirilmesini mümkün kılmıştır. Bu çalışma, Muğla ilinde yer alan kireçtaşı fay yüzeylerinde paleo-deprem göstergelerini araştırmak amacıyla söz konusu gelişmeleri dikkate alarak tasarlanmıştır. Önerilen çalışma akışı, yüzey pürüzlülüğü, fay çizikleri ve ayrışma düzeylerini değerlendirmek amacıyla fotogrametri, Hareketten Yapı (Structure from Motion- SfM) ve Yansıma Dönüşüm Görüntülemesi (Reflectance Transformation Imaging- RTI) yöntemlerini bütünleştirmektedir. Yöntem, fay yüzeyleri ve referans materyallerinin detaylı görüntülerinin insansız hava araçları (İHA) ve yüksek çözünürlüklü kameralar kullanılarak elde edilmesiyle başlamaktadır. Elde edilen görüntüler Agisoft Metashape yazılımında işlenerek üç boyutlu (3B) modeller ve Sayısal Yükseklik Modelleri (DEM) oluşturulmuştur. Yüzey görünürlüğünü artırmak amacıyla Cinema 4D yazılımında sanal aydınlatma ortamları oluşturulmuş, ardından RTI Builder ve RTI Viewer yazılımları kullanılarak RTI veri setleri derlenmiş ve analiz edilmiştir. Yüzey nokta bulutları MATLAB ortamına aktarılmış ve fay düzlemleri boyunca pürüzlülük gibi morfolojik değişkenliğin nicel olarak yorumlanması için spektral yöntemler kullanılmıştır. Ayrıca, ayrışma yoğunluğu, bitki örtüsü ve yüzeyin güneşlenme geçmişiyle ilişkili sıcaklık anomalilerini değerlendirmek amacıyla, İHA'lara monte edilmiş kızılötesi sensörlerle termal görüntüleme gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, bu bütünleşik yöntem, aktif fay yüzeylerinin analizinde taşınabilir, erişilebilir ve bilimsel olarak sağlam bir çerçeve sunmaktadır. Fotogrametri, RTI, MATLAB tabanlı spektral analiz ve IRT yöntemlerinin bir araya getirilmesiyle bu çalışma, özellikle karmaşık arazi koşullarında yürütülen yapısal jeoloji ve paleosismoloji alanlarında dijital araçların gelişimine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Active faults, particularly normal faults in extensional tectonic settings such as the Aegean region of western Türkiye, pose significant seismic hazards. A thorough analysis of these structures is crucial for understanding earthquake history and predicting future seismic activity. Traditional methods for fault surface analysis, including cosmogenic radionuclide dating, and terrestrial laser scanning (TLS), offer high precision but are often limited by cost and logistical complexity, especially in rugged terrain. In recent years, advancements in remote sensing and photogrammetric techniques have facilitated the development of more accessible and cost-effective methodologies. This study builds on these developments to investigate paleo-earthquake indicators on limestone fault scarps within the Muğla province. The proposed workflow integrates photogrammetry, Structure from Motion (SfM), and Reflectance Transformation Imaging (RTI) to assess surface roughness, slickenlines, and weathering levels, which are key markers of fault activity. The methodology begins with capturing detailed images of fault surfaces and reference materials using Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) and high-resolution cameras. The captured images were processed in Agisoft Metashape to generate 3D models and Digital Elevation Models (DEMs). To enhance surface visualization, virtual lighting environments were created using Cinema 4D, and Reflectance Transformation Imaging (RTI) datasets were compiled and analyzed using RTI Builder and RTI Viewer. Surface point clouds were then exported into MATLAB for advanced roughness analysis using spectral methods, enabling quantitative interpretation of morphological variability along fault planes. Additionally, thermal imaging was performed using UAV-mounted infrared sensors to assess surface temperature anomalies related to weathering intensity, vegetation cover, and exposure history. In conclusion, this integrated methodology offers a portable, accessible, and scientifically robust framework for analyzing active fault surfaces. By combining photogrammetry, RTI, MATLAB-based spectral analysis, and IRT, this study contributes to the advancement of digital tools in structural geology and paleoseismology, especially for fieldwork in complex terrains.