Geç yanıklık etmeni olan bitki patojeni Phytophthora infestans'a karşı dsRNA üretimi ve engelleme potansiyelinin araştırılması
  1. Tez No: 968266
  2. Yazar: İLAYDA NUR BELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Genetics, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gerçekleştirilen çalışma, Phytophthora infestans'ın neden olduğu geç yanıklık hastalığına karşı çevre dostu ve sürdürülebilir bir biyolojik kontrol yöntemi geliştirmeyi amaçladı. Tez çalışmasında, güçlü antagonistik özelliklere sahip Bacillus velezensis EU07 bakteri izolatı, patojenin mRNA bölgelerini hedef alan yenilikçi bir dsRNA formülasyonu ile birleştirildi. dsRNA'nın çevresel faktörlere karşı dayanıklılığını artırmak ve biyolojik etkinliğini optimize etmek için karbon kuantum noktaları (CQD'ler) kullanıldı. CQD'ler, hem dsRNA'nın bitki yüzeyine daha iyi tutunmasını sağladı hem de molekülü çevresel bozunmaya karşı korudu. Çalışmada, EU07 izolatının laboratuvar koşullarındaki patojen baskılayıcı etkileri ile CQD ile stabilize edilmiş dsRNA formülasyonunun P. infestans üzerindeki biyolojik etkileri ayrıntılı olarak incelendi. Bu yaklaşım, kimyasal fungisitlerin neden olduğu çevresel ve sağlık sorunlarına alternatif sunarak, biyoteknolojik yöntemlerle bitki hastalıklarının sürdürülebilir yönetimine yönelik önemli bir çözüm sağladı. Tez çalışması, hem çevre dostu tarım uygulamalarını teşvik etmeyi hem de geç yanıklık gibi yıkıcı hastalıklara karşı etkili bir biyokontrol stratejisi geliştirmeyi başardı.
Özet (Çeviri)
The objective of the study was to develop an environmentally friendly and sustainable biological control method against late blight disease, which is caused by Phytophthora infestans. In the thesis study, the bacterial isolate Bacillus velezensis EU07, which exhibited strong antagonistic properties, was combined with an innovative dsRNA formulation targeting the mRNA regions of the pathogen. The use of carbon quantum dots (CQDs) has been demonstrated to enhance the resilience of dsRNA in the face of environmental stressors, thereby optimising its biological functionality. CQDs have been demonstrated to facilitate the attachment of dsRNA to the plant surface, while concurrently protecting the molecule from environmental degradation. The present study examined the suppressive effects of the EU07 isolate on the pathogen under laboratory conditions, and also the biological effects of the CQD-stabilised dsRNA formulation on P. infestans. This approach was a viable alternative to the environmental and health problems caused by chemical fungicides, and it provided an important solution for the sustainable management of plant diseases by biotechnological methods. The thesis study achieved two objectives: firstly, it successfully promoted environmentally friendly agricultural practices; and secondly, it developed an effective biocontrol strategy against devastating diseases such as late blight.