Between gaps and backlashed: Unpacking Türkiye's migration governance and domestic implications
Boşluklar ve geri teplemer arasında: Türkiye'nin göç yönetişimi ve iç politik sonuçların incelemesi
- Tez No: 968280
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türkiye, uzun süredir göç veren, transit ve giderek artan şekilde göç alan bir ülke olarak bölgesel göç yönetişiminin merkezinde yer almaktadır. Erken Cumhuriyet döneminde savaş ve etnik çatışmalardan kaçan nüfusları barındırmaktan, Suriye mülteci krizi sırasında tampon bölge işlevi görmeye kadar, Türkiye hem bir sığınak hem de göç yönetiminde stratejik bir ortak rolü üstlenmiştir. Bu tez, günümüzde, göç karşıtı partilerin göçün siyasi görünürlüğünü artırmaya çalıştığı, iktidar partilerinin ise ideolojik konumlarını değiştirmeden yerel baskıları hafifletmek için seçici kısıtlamalar benimsediği iki düzeyli bir kuramsal çerçeve geliştirmektedir. Çalışma, 2010'lardan itibaren Türkiye'nin göç yönetişiminde dört dönüşümü izlemektedir: yasal düzenlemeler, kurumsallaşma, siyasallaşma ve güvenlikleştirme. Ampirik olarak, 3. Bölüm'de hükümetin yabancıların yerleşimini düzenlemeyi amaçlayan dağıtım politikası farkların farkı tasarımıyla (difference-in-differences) incelenmektedir. Bulgular, bu kısıtlamaların kira fiyatlarını düşürdüğünü ancak iktidardaki AKP'ye olan desteği zayıflatmadığını göstermektedir. 4. Bölüm'de ise ulusal anket verilerine mekânsal oy verme modelleri uygulanmakta, sonuçlar iktidar seçmenlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın göç konusundaki tutumunu dikkate almadığını, muhalefet seçmenlerinin ise daha kısıtlayıcı alternatifleri ödüllendirdiğini ortaya koymaktadır. Genel olarak bulgular, göç karşıtı tutumların parti çizgilerinden bağımsız olarak yaygın olduğunu ve parçalı göç yönetişiminin yerel toplulukları zorladığını, ancak yalnızca sınırlı bir seçimsel tepki ürettiğini göstermektedir. Çalışma, kısıtlayıcı göç politikalarının etkileri, göçün iç siyasi sonuçları ve ev sahibi ülkelerdeki partizan dinamikler üzerine yürütülen tartışmalara katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Türkiye has long served as a country of emigration, transit, and increasingly immigration, positioning it at the centre of regional migration governance. From hosting displaced populations in the early republican era to acting as a buffer zone during the Syrian refugee crisis, Türkiye has functioned both as a place of refuge and a strategic partner in migration management. This dissertation develops a two-level theoretical framework in which anti-immigrant parties seek to elevate the political visibility of migration, while governing parties adopt selective restrictions to ease local pressures without altering their ideological stance. It traces four transformations in Türkiye's migration governance since the 2010s: legislative activity, institutionalisation, politicisation, and securitisation. Empirically, Chapter 3 examines the government's dispersal policy using a difference-in-differences design, showing that restrictions on immigrant settlement reduce rental prices but do not erode support for the incumbent AKP. Chapter 4 applies spatial voting models to national survey data, finding that incumbent voters discount President Erdoğan's migration stance, whereas opposition voters reward restrictive alternatives. Overall, the findings reveal widespread anti-immigrant sentiment across party lines, shaped by fragmented governance that strains local communities but generates only limited electoral backlash. The study contributes to debates on restrictive migration policies, their domestic political consequences, and partisan dynamics in host states.