Split signals of credibility: Impact of regime type and polarization on audience costs
Güvenirliğin bölünmüş sinyalleri: Rejim türü ve kutuplaşmanın izleyici maliyeti üzerine etkisi
  1. Tez No: 968293
  2. Yazar: ÖMER DENİZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN EFE TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Uluslararası tehditler farklılaşır: bazıları caydırır, bazıları direnişi tetikler; bu da tırmanmayı, pazarlık gücünü ve liderlerin siyasal bekasını etkiler. Seçmen maliyeti araştırmaları inandırıcılığı iç cezalandırmaya bağlasa da rejim çeşitliliğini çoğu kez demokrasi–otokrasi ikiliğine indirger ve kutuplaşmayı arka plana iter. Bu tez, demokrasiler, anokrasiler ve otokrasileri karşılaştırarak ve duygusal kutuplaşmanın her biri içinde inandırıcılığı nasıl yeniden şekillendirdiğini test ederek her iki boşluğu adresler. Kuramsal olarak, rejim tipi seçmen maliyetleri için bir temel belirler—demokrasilerde yüksek, otokrasilerde düşük, anokrasilerde ayırt edici biçimde orta—; kutuplaşma demokrasilerde cezalandırılabilirliği dağıtarak (inandırıcılığı zayıflatır), anokrasilerde yoğunlaştırarak (inandırıcılığı güçlendirir) ve otokrasilerde yalıtım nedeniyle büyük ölçüde değiştirmeyerek işler. Araştırma tasarımı, MID'i COW eşdeğişkenleri ve V-Dem rejim/kutuplaşma ölçümleriyle birleştirerek standart kontrollerle (kapasite, bitişiklik, ittifaklar, ticaret, GSYH, hedef rejim) 1816–2014 arasında 1.491 dyad-yıl gözlemden oluşan bir dyadik panel kurar. Lojistik regresyonlar, hedeflerin karşılık verip vermediğini (düşük algılanan inandırıcılık) ya da uyum gösterip göstermediğini (yüksek algılanan inandırıcılık) seçmen maliyeti olasılığının dolaylı göstergesi olarak değerlendirir; hipotezler hem temel rejim farklılıklarını hem de rejim aileleri içinde kutuplaşmanın düzenleyici etkisini kapsar. Bulgular, ana modellerde istatistiksel olarak anlamlıdır: demokrasilerde çıkarılan seçmen maliyeti potansiyeli otokrasilerden yüksektir, anokrasiler aradadır; kutuplaşma demokrasilerde inandırıcılığı aşındırır, anokrasilerde güçlendirir, otokrasilerde sistematik bir etki göstermez. Kapsam koşulları, seçmen maliyetlerinin dolaylı ölçümü, rejim kodlama tercihleri ve kutuplaşma endekslerine ilişkindir; bu kısıtlar, iç cezalandırılabilirliği uluslararası tehdit inandırıcılığına bağlayan kuramsal katkıyı zayıflatmaz.
Özet (Çeviri)
International threats vary: some deter, others provoke, with consequences for escalation, bargaining leverage, and leaders' survival. Audience-cost research links credibility to domestic punishment yet typically collapses regime diversity into a democracy–autocracy binary and sidelines polarization. This thesis addresses both gaps by comparing democracies, anocracies, and autocracies and testing how affective polarization reshapes credibility within each. Theory: regime type sets a baseline for audience costs—high in democracies, low in autocracies, and intermediate in anocracies—while polarization diffuses punishability in democracies (weakening credibility), concentrates it in anocracies (strengthening credibility), and leaves autocracies largely unchanged due to insulation. Design merges MID with COW covariates and V-Dem regime and polarization measures to build a dyadic panel of 1,491 dyad–years (1816–2014) with standard controls (capabilities, contiguity, alliances, trade, GDP, target regime). Logistic regressions evaluate whether targets reciprocate (low perceived credibility) or comply (high perceived credibility) as a proxy for audience-cost likelihood; hypotheses address baseline regime differences and polarization's moderating effect within regime families. Results in the main models are statistically significant: democracies display higher inferred audience-cost potential than autocracies, anocracies fall between; polarization erodes credibility in democracies, amplifies it in anocracies, and shows no systematic effect in autocracies. Scope conditions include proxy measurement of audience costs, regime coding choices, and polarization indices; these constraints qualify but do not undermine the contribution linking domestic punishability to international threat credibility. Definitions, coding thresholds, and data limitations are stated to maintain transparency and interpretive caution across cases and time.