Examining mathematics mentor teacher online professional development in terms of content, interaction, facilitation
Çevrimiçi matematik mentör öğretmen mesleki gelişim programının içerik, etkileşim, yürütülme bakımından incelenmesi
- Tez No: 968296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASLAN TUTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı,“Matematik Mentör Öğretmen Mesleki Gelişim Programı (MMÖGP)”adlı çevrimiçi bir mesleki gelişim programının içerik, etkileşim ve iş birliği ve yürütülme açısından nasıl gerçekleştiğini inceleyerek, mentör matematik öğretmenlerinin öğrenmesine nasıl katkıda bulunduğunu ve bir çevrimiçi mesleki gelişim programı olarak ne kadar etkili olduğunu anlamaktır. MMÖGP oturumlarının video kayıtları analiz için temel veri kaynağını oluşturmaktadır. Oturumlar sırasında gerçekleşen konuşmalar ve tartışmalar, içerik, etkileşim ve iş birliği ve yürütülme bakımından analiz edilmiştir. Bulgular, içerik kategorilerine ilişkin görüş ve düşüncelerin sıklığının çoktan aza doğru mentörlük, hizmet öncesi öğretmen öğrenimi ve matematik olduğunu göstermiştir. Bu sıralama, MMÖGP'in hedefleriyle paralellik göstermektedir. Oturumlar genelinde mentörlük ve matematik içeriğinin sıklıkları da her oturumda ele alınması belirlenen konularla paralellik göstermektedir. Ancak, hizmet öncesi öğretmen öğrenimi içeriğinin sıklıkları bu dağılımı göstermemektedir. Etkileşim ve iş birliği açısından, MMÖGP'in katılımcı-yürütücü, katılımcı-içerik ve yürütücü-içerik etkileşimleri için çeşitli fırsatlar sunduğu, ancak katılımcı-katılımcı etkileşimi ve iş birliği açısından sınırlı kaldığı görülmektedir. Yürütülme boyutuyla ilgili olarak, yürütücülerin üretken ve anlamlı tartışmaları teşvik etmek, MMÖGP'in hedeflerine odaklanmayı sürdürmek ve tüm katılımcıların katkısıyla grup iş birliğini desteklemek için gerektiğinde tüm etkili yürütücü hamlelerini kullandıkları görülmektedir. MMÖGP boyunca en sık kullanılan yürütücü hamleleri sırasıyla açıklama sunma, vurgulama, katılımı dağıtma ve açıklığa kavuşturmadır. Mentör öğretmenlerin MMÖGP hedeflerine doğru yönlendirilmelerini sağlayan bu yürütücü hamleleri ve hizmet öncesi öğretmenlerin matematik öğretmeyi öğrenmelerine katkı sağlayacak önemli mentörlük fikirleri ve uygulamalarına odaklanan içeriklerin konuşulmasına teşvik eden vaka tartışmaları, mentör öğretmenlerin gelişiminde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine how an online professional development (OPD) program called“Mathematics Mentor Teacher Professional Development (MMPD)”operated in terms of content, interaction and collaboration, and facilitation to understand how it contributed to the learning of mentor mathematics teachers and how effective it was as an OPD program. The video recordings of the MMPD sessions were the main data source for analysis. The conversations and discussions that occurred during the sessions were analyzed by focusing on content, interaction and collaboration, and facilitation. The findings showed that the frequencies of opinions and views regarding the content categories are, from most to least, mentoring, preservice teacher learning, and mathematics. This sequence is parallel to the goals of the MMPD. The frequencies of mentoring and mathematics content across the sessions are also found parallel to the topics determined to be covered in each session. However, the frequencies of preservice teacher learning content do not show this distribution. In terms of interaction and collaboration, it is observed that the MMPD provided several opportunities for participant-facilitator, participant-content, and facilitator-content interactions, but it was limited in participant-participant interaction and collaboration. Regarding the facilitation dimension, it is observed that the facilitators used all effective facilitation moves when necessary to promote productive and meaningful discussions, to maintain the focus on the goals of the MMPD, and to support group collaboration with the contribution of all participants. The most frequently used facilitation moves throughout the MMPD are offering an explanation, highlighting, distributing participation, and clarifying, respectively. These facilitation moves by guiding mentor teachers toward the goals of the MMPD and the case discussions by stimulating the conversation of content focusing on important mentoring ideas and practices to contribute to preservice teachers' learning to teach mathematics were influential in the development of mentor teachers.