Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde dijital tükenmişliğin uyku kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of digital burnout on sleep quality in Dicle University Medical students
  1. Tez No: 968297
  2. Yazar: ZÜLFÜ ELBAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN ÇELEPKOLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Dijital teknolojilerin yaşamın her alanına girmesiyle birlikte bireylerin zihinsel, duygusal ve fizyolojik dengesi etkilenmekte; bu durum, özellikle genç erişkinlerde dijital tükenmişlik ve uyku bozukluklarını artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde dijital tükenmişlik düzeylerini belirlemek ve bu durumun uyku kalitesiyle ilişkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmanın evrenini Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri oluşturmuş, örneklem ise gönüllü olarak katılan 270 öğrenciden oluşmuştur. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırmanın verileri, yüz yüze anket yoluyla toplanmıştır. Ölçüm aracı olarak Dijital Tükenmişlik Ölçeği (DTÖ) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılmış; analizler SPSS 27.0 programıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya toplam 270 tıp fakültesi öğrencisi katılmış, katılımcıların yaş ortalaması 21,15±2,30 olarak belirlenmiştir. Katılımcıların %55,2'si kadındır. DTÖ toplam puanı ortalaması 66,17±18,92 olarak hesaplanmış; alt boyutlardan dijital yıpranma puanı 33,29±9,44, dijital yoksunluk 15,60±6,00 ve duygusal tükenme 17,30±6,04 olarak saptanmıştır. PUKİ toplam puanı ortalaması 8,87±3,23 bulunmuştur. Katılımcıların %57,5'i orta düzey uyku sorunlarına ve %14,4'ü kötü uyku kalitesine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The pervasive integration of digital technologies into daily life has begun to affect individuals' cognitive, emotional, and physiological balance, increasingly contributing to digital exhaustion and sleep disturbances, particularly among young adults. This study aimed to determine the levels of digital exhaustion among students at Dicle University Faculty of Medicine and to evaluate its relationship with sleep quality. Materials and Methods: The study population consisted of all students enrolled at Dicle University Faculty of Medicine, with a sample of 270 students who voluntarily participated. This descriptive and cross-sectional study collected data through face-to-face surveys. The Digital Burnout Scale (DBS) and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) were used as measurement tools. Statistical analyses were performed using SPSS version 27.0. Results: A total of 270 medical students participated in the study. The mean age was 21.15±2.30 years, and 55.2% of the participants were female. The mean total DBS score was 66.17±18.92. Subscale scores were as follows: digital fatigue 33.29±9.44, digital deprivation 15.60±6.00, and emotional exhaustion 17.30±6.04. The mean PSQI score was 8.87±3.23. Of the participants, 57.5% had moderate sleep disturbances, and 14.4% had poor sleep quality.