Examining prospective elementary mathematics teachers' knowledge about students' mistakes related to fractions
İlköğretim matematik öğretmen adaylarının öğrencilerin kesirler konusundaki hatalarıyla ilgili bilgileri
  1. Tez No: 321088
  2. Yazar: DENİZ EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının öğrencilerin kesirler konusundaki hatalarıyla ilgili bilgilerini ve bu hataları gidermek için önerdikleri yöntemleri incelemektir. Çalışmanın amacı doğrultusunda Kesir Bilgisi Anketi kullanılmıştır. Ölçme aracı dokuz açık uçlu sorudan oluşmaktadır ve her bir sorunun iki alt boyutu bulunmaktadır. Bu çalışmada, öğretmen adaylarının öğrencilerin kesirler konusundaki hatalarıyla ilgili bilgileri hakkında derinlemesine bilgi edinmek için, Kesir Bilgisi Anketindeki maddeler incelenmiştir.Araştırmanın sonuçlarına göre, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının çoğu öğrencilerin kesirler konusundaki hatalarının farkındadırlar. Ancak, öğretmen adayları öğrenci hatalarının farkında olmasına rağmen, öğrenci hatalarına yüzeysel sebepler bildirebilmişlerdir. Ayrıca, öğrencilerin hatalarını gidermek için; sözel açıklamalar, alan modelleri, günlük hayat örnekleri, ön bilgilerin tekrarı, standart çözümün öğretilmesi, yönlendirici soruların sorulması, kolay örneklerin kullanımı, karşıt örneklerin kullanımı, alıştırma ve uygulama yaptırma, öğrencileri hatalarının farkına vardırma ve öğrencinin motivasyonunu arttırma stratejilerini önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the prospective teachers? knowledge of mistakes held by elementary students in fractions and their proposed strategies to overcome those mistakes. The data were collected from 149 prospective elementary mathematics teachers enrolled in the elementary mathematics education programs from a public university in Central Anatolian Region. Fraction Knowledge Questionnaire was used to accomplish the purpose of the study. The data collection tool included nine open ended questions, and each question had two sub-tasks. In this study, the items in the ?Fraction Knowledge Questionnaire? were analyzed in-depth in order to reach a detailed description of prospective teachers? knowledge about students? mistakes on fractions.The results of this study revealed that prospective elementary mathematics teachers mostly could identify the students? mistakes. However, although prospective teachers could notice the students? mistakes, they could give superficial reasons for these mistakes. Furthermore, verbal explanations, using area representation, using real life model, reviewing prior knowledge, teaching standard algorithm, asking guided questions, using simple examples, using counter examples, using drill and practice, making students aware of their mistakes, and increasing students? motivation were the suggested strategies by prospective teachers in order to overcome students? mistakes in fractions.