Evolving spillovers of U.S. monetary policy to emerging markets
ABD para politikalarının gelişmekte olan ülkelere yayılma etkileri
- Tez No: 968295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KISACIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, ABD para politikası sıkılaşmalarının gelişmekte olan ülkeler üzerindeki yayılma etkilerinin zaman içindeki seyrini ve bu etkilerin şiddetindeki değişimleri incelemektedir. 1994, 2004, 2015 ve 2022 sıkılaşma dönemlerini kapsayan analizde, stokastik volatiliteye sahip dört değişkenli bir Bayesyen vektör otoregresyon (BVAR) modeli kullanılmaktadır. Bulgular, aktarımın gücünde ve baskın kanallarında hem zaman hem de ülke bazında belirgin farklılıklar olduğunu göstermektedir. Özellikle döviz kuru ve reel ekonomi tepkilerinin dönemlere ve ülkelerin yapısal kırılganlıklarına göre değiştiği bulunmuştur. Genel olarak sonuçlar, ABD para politikası şoklarının yayılma etkisinin zamanla tek yönlü olarak zayıflamadığını; aksine şokların niteliğine, küresel finansal koşullara ve ülke içi dinamiklere bağlı olarak farklılaştığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the spillover effects of U.S. monetary policy tightenings on emerging markets have evolved over time, specifically examining the changes in the magnitude of these effects. The analysis focuses on the tightening periods of 1994, 2004, 2015, and 2022, utilizing a four-variable Bayesian Vector Autoregression (BVAR) model with stochastic volatility. The findings reveal apparent differences in both the magnitude of the impacts and the dominant channels across time and countries. In particular, exchange rate and real economy responses vary depending on each country's specific periods and structural vulnerabilities. Overall, the results show that the spillover effects of U.S. monetary policy shocks have not weakened uniformly over time; instead, they have differed depending on the nature of the shocks, global financial conditions, and domestic dynamics of the countries.