Karaciğer fibrozis modeli: Farklı dozlarda nonylphenol maruziyetinin hepatotoksik etkilerinin incelenmesi
Liver fibrosis model: Investigation of the hepatotoxic effects of different doses of nonylphenol exposure
- Tez No: 968298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME TOZAK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Nonilfenol (NP), endüstriyel ve evsel ürünlerde yaygın olarak kullanılan, çevreye kolayca sızabilen ve endokrin bozucu etkileri ile bilinen bir kimyasaldır. Karaciğer, toksik maddelerin metabolizmasında merkezi rolü nedeniyle NP maruziyetinde öncelikli hedef organlardan biridir. NP maruziyeti, fibrozis gelişimi de dahil olmak üzere ciddi yapısal ve fonksiyonel bozukluklara yol açabilmektedir. Bu çalışma, farklı dozlarda NP maruziyetinin sıçanlarda karaciğer dokusu üzerindeki toksik etkilerini ve olası doz-bağımlı değişimleri değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kontrol, sham, düşük doz (NP1), orta doz (NP2) ve yüksek doz (NP3) olmak üzere beş grup oluşturulmuştur. Deneyin 1. ve 16.
Özet (Çeviri)
Nonylphenol (NP) is a widely used chemical in industrial and household products, known for its ability to easily leach into the environment and its endocrine-disrupting effects. The liver, being the central organ in the metabolism of toxic substances, is one of the primary targets in NP exposure. NP exposure can lead to severe structural and functional impairments, including the development of fibrosis. This study was conducted to evaluate the toxic effects of different doses of NP exposure on rat liver tissue and examine possible dose-dependent changes. Five groups were formed: control, sham, low dose (NP1), medium dose (NP2), and high dose (NP3).