Monetary policy and systemic risk
Para politikası ve sistemik risk
- Tez No: 968309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TANER YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
This thesis investigates how and through which channels conventional U.S. monetary policy affects systemic risk from February 1990 to February 2020. Systemic risk is measured with a market capitalization-weighted ∆CoVaR framework applied to U.S. Global Systemically Important Banks, directly linked to two emphasized channels: the credit cost channel and the risk-taking channel. The study employs structural vector autoregressions with external instrument identification, using high-frequency monetary policy surprises around FOMC announcements to isolate exogenous policy shocks. This strategy is benchmarked against traditional Cholesky identification across specifications, including industrial production, consumer prices, the federal funds rate, and financial indicators such as the excess bond premium, National Financial Conditions Index Risk, and the CBOE Volatility Index. External instruments perform better than Cholesky, eliminating price puzzles and generating stronger, theoretically consistent responses. A contractionary monetary policy shock reduces systemic risk, with ∆CoVaR falling by 0.12 percentage points on impact and reaching −0.60 percentage points within two months. These effects persist for nearly three quarters. Variance decomposition shows that policy shocks account for up to 39% of systemic risk variation under external instruments, compared to less than 10% under Cholesky identification. Transmission occurs primarily through credit costs and risk-taking. The excess bond premium rises immediately after tightening, reflecting higher funding costs, while NFCIRISK and the VIX increase gradually, capturing broader market risk perceptions. Overall, contractionary policy shifts risk away from systemic exposures toward costlier credit and market risks, lowering interconnectedness while raising borrowing costs.
Özet (Çeviri)
Bu tez, 1990 Şubat ile 2020 Şubat arasındaki dönemde geleneksel ABD para politikasının sistemik riski hangi kanallar üzerinden ve nasıl etkilediğini incelemektedir. Sistemik risk, ABD Küresel Sistemik Öneme Sahip Bankalara uygulanan piyasa değeri ağırlıklı ∆CoVaR çerçevesiyle ölçülmekte olup iki temel kanalla doğrudan ilişkilidir: kredi maliyeti kanalı ve risk alma kanalı. Çalışma, FOMC duyuruları etrafındaki yüksek frekanslı para politikası sürprizlerini kullanarak dışsal politika şoklarını izole eden harici araç tanımlamasına dayalı yapısal vektör otoregresyonları uygulamaktadır. Bu yöntem, sanayi üretimi, tüketici fiyatları, federal fon oranı ve fazla tahvil primi, Ulusal Finansal Koşullar Endeksi Risk bileşeni (NFCIRISK) ile CBOE Volatilite Endeksi gibi finansal göstergeleri kapsayan geleneksel Cholesky tanımlamasıyla karşılaştırılmaktadır. Harici araçlar Cholesky'ye kıyasla daha iyi sonuç vermekte, fiyat bilmecelerini ortadan kaldırmakta ve daha güçlü, kuramsal olarak tutarlı tepkiler üretmektedir. Daraltıcı bir para politikası şoku sistemik riski azaltmakta, ∆CoVaR anında 0,12 yüzde puan düşmekte ve iki ay içinde −0.60 yüzde puana ulaşmaktadır. Bu etkiler yaklaşık üç çeyrek boyunca sürmektedir. Varyans ayrıştırması, politika şoklarının sistemik riskteki varyasyonun harici araçlar altında %39'una kadarını açıkladığını, Cholesky'de ise %10'un altında kaldığını göstermektedir. Aktarım esas olarak kredi maliyetleri ve risk alma üzerinden işlemektedir. Fazla tahvil primi sıkılaşma sonrasında hemen artarak daha yüksek finansman maliyetlerini yansıtırken, NFCIRISK ve VIX kademeli olarak yükselmekte, daha geniş piyasa risk algılarını göstermektedir. Genel olarak daraltıcı politika, riski sistemik maruziyetlerden daha maliyetli kredi ve piyasa risklerine kaydırarak bağlantısallığı azaltmakta fakat borçlanma maliyetlerini yükseltmektedir.