From perception to purchase: A structural model of AI integration in digital marketing
Algıdan satın almaya: dijital pazarlamada yapay zekâ entegrasyonunun yapısal modeli
  1. Tez No: 968321
  2. Yazar: NİLUFAR JABRAİLZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK TÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, yapay zekanın (YZ) dijital pazarlama üzerindeki etkilerini araştırır ve e-ticaret platformlarındaki tüketici davranışları ve seçim süreçlerine olan etkilerine odaklanır. Teknoloji Kabul Modeli (TAM) ve Planlı Davranış Teorisi'ne (TPB) dayalı olan bu çalışma, algılanan yarar, YZ destekli algılanan kullanım kolaylığı, çevrimiçi alışverişe dair tutum, çevrimiçi satın alma niyeti, YZ farkındalığı, YZ inancı ve YZ öznel normları gibi önemli değişkenleri analiz etmektedir. Veriler, YZ tabanlı pazarlama araçlarını etkin bir şekilde kullanan Ankara'daki 400 üniversite öğrencisine yapılan çevrimiçi anket aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmalar, kişiselleştirilmiş tavsiyeler ve sanal asistanlar gibi yapay zeka destekli özelliklerin hem çevrimiçi platformların operasyonel verimliliğini hem de kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştirdiğini ortaya koymaktadır. İstatistiksel analizler, algılanan yararın ve algılanan kullanım kolaylığının çevrimiçi alışverişe yönelik olumlu tutumların önemli faktörleri olduğunu ve bunun da çevrimiçi alışveriş niyetini etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, YZ ile alakalı unsurlar (özellikle YZ bilinci, inancı ve öznel normlar) tüketici güveni ve benimseme davranışının önemli belirleyicileri olarak öne çıkmaktadır. Sonuçlar, AI teknolojilerinin sağladığı algılanan kullanım kolaylığının tüketici tutumları ile satın alma niyetleri arasındaki ilişkiyi güçlendirdiğini ve olumlu tutumların davranışsal niyetler üzerindeki etkisini artırdığını vurgulamaktadır. Bu çalışma, pazarlamacıların dijital pazar yerlerinde olumlu tüketici davranışlarını ve niyetlerini teşvik etmek için kullanıcı dostu, güvenilir ve sosyal destekli AI çözümlerine öncelik vermelerinin önemini vurgulamaktadır. Çalışma, teknoloji benimseme araştırmasının ilerletilmesi için teorik bakış açıları ve etkili AI destekli dijital pazarlama stratejilerinin oluşturulmasında pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores how artificial intelligence (AI) shapes digital marketing practices and examines its influence on consumer decision-making and behavioral patterns within e-commerce environments. Grounded in the Technology Acceptance Model (TAM) and the Theory of Planned Behavior (TPB), the study evaluates essential constructs, including perceived usefulness, AI-enabled ease of use, attitudes toward online shopping, purchase intention, AI awareness, AI faith, and AI-related subjective norms. The data set was obtained via an online questionnaire completed by 400 university students in Ankara who actively use AI-based marketing tools. Research reveals that AI-enabled features such as personalized recommendations and virtual assistants significantly improve both the operational efficiency of online platforms and the user experience. Statistical analyses indicate that perceived usefulness and AI enabled perceived ease of use strongly foster favorable attitudes toward online purchasing, which subsequently shape consumers' purchase intentions. Furthermore, AI-related factors (especially AI awareness, beliefs, and subjective norms) stand out as significant determinants of consumer trust and adoption behavior. Results emphasize that AI-facilitated ease of use reinforces the link between consumer attitudes and their intention to buy, while favorable attitudes further magnify the effect on behavioral tendencies. This study highlights the importance for marketers to prioritize user-friendly, trustworthy, and socially supported AI solutions to foster positive consumer behavior and intentions in digital marketplaces. The study offers theoretical perspectives for advancing technology adoption research and practical recommendations for creating effective AI-enabled digital marketing strategies.