Examining grade 10 students' reasoning about the precipitation reactions in the context of multiple representations
10. sınıf öğrencilerinin çoklu temsiller bağlamında çözünme çökelme tepkimeleri hakkındaki muhakemelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 968323
  2. Yazar: İSMAİL GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ADADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 10. sınıf öğrencilerinin çözünme çökelme tepkimeleri hakkındaki muhakemelerini çoklu temsiller bağlamında incelemektir. Çalışmaya 10. sınıftan toplam 23 öğrenci katılmıştır. Araştırma metodu olarak keşfedici sıralı karma yöntemler deseni kullanılmıştır. Veriler, çözünme çökelme tepkimeleri hakkında anket soruları, hikâye çizimleri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla iki aşamada toplanmıştır. İlk aşamada, makroskobik temsil olarak, öğrenciler bir deney videosu izlemiş ve bu veri toplama araçlarıyla veriler toplanmıştır. İkinci aşamada, alt mikroskobik temsil olarak, öğrenciler aynı deneyin biri bilimsel, diğeri bilimsel olmayan açıklama içeren iki farklı animasyonunu izlemiş ve aynı tür veri toplama araçlarıyla veriler toplanmıştır. Bu araçlardan elde edilen veriler hem nicel hem de nitel yöntemler kullanılarak kodlanmış ve analiz edilmiştir. Verilerin tümevarımsal analiz yöntemiyle analiz edilmesi sonucunda, öğrencilerin muhakemeleri kapsayıcılık seviyelerine göre belirlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin açıklamalarına puanlar vererek makroskobik temsil ile alt mikroskobik temsil arasındaki öğrenci anlayışlarını karşılaştırmak için nicel bir analiz yapılmıştır. Öğrencilerin puanları incelendiğinde, ikinci aşamanın ortalama puanlarının çok daha yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin anlayışları makroskobik temsilden alt mikroskobik temsile geçişte daha bilimsel hale gelmiştir. Çalışmanın bulguları, müfredat tasarımı, değerlendirme araçları ve öğretim uygulamalarının gelişimine dair fikirler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine Grade 10 students' reasoning about precipitation reactions in the context of multiple representations. A total of 23 students participated in the study from Grade 10. Sequential exploratory design was utilized as the research methodology. The data is collected through questionnaires, storyboard drawings and semi-structured interviews about precipitation reactions in two phases. In the first phase, as macroscopic representation, students watched an experiment video, and data were collected with these data collection tools. In the second phase, as submicroscopic representation, students watched two different animations of the same experiment that included one scientific and the other non-scientific explanation and data collected with the same type of data collection tools. The data obtained from these tools were coded and analyzed using both quantitative and qualitative methods. Through inductive analysis of the data, reasoning levels of students were identified based on increasing sophistication. A quantitative analysis was also conducted by giving scores to students' explanations to compare students' understandings between macroscopic representation to submicroscopic representation. When the students' scores were examined, it was seen that the mean scores of the second phase were much higher. Students' understanding became more scientific when they transitioned from macroscopic to submicroscopic representation. The findings of the study provide insights into the development of curriculum design, assessment tools, and instructional practices.