Public funding in the Turkish national film industry
Türk sinemasinda devlet destekleri
- Tez No: 968325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COLLEEN BEVIN KENNEDY-KARPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Performing and Visual Arts, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez, 2004 yılında yürürlüğe giren ve 2005'ten itibaren uygulanmaya başlayan, Türkiye'nin tek ulusal kamu film destek programı olan 5224 sayılı Kanun'un ekonomik ve endüstriyel etkilerini incelemektedir. Ekonomik film tarihi yaklaşımı benimsenerek, 15 yıllık bir dönem (2005–2019) analiz edilmekte ve destek kurumunun amaçlarının, beklentilerinin ve operasyonel çerçevesinin film yapımına ve destek alan yönetmenlerin kariyer rotalarına nasıl etki ettiği değerlendirilmektedir. Kamuya açık kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş bir veri setine dayanan çalışma, hem makro düzeyde istatistiksel bir analiz hem de mikro düzeyde yönetmenlerin kariyerleri üzerinden fonlama sisteminin etkilerini irdeleyen bir değerlendirme sunmaktadır. Bulgular, 5224 sayılı Kanun'un Türk sinema endüstrisinin yaşadığı endüstriyel büyümeyle paralel olarak üretim seviyelerinin artmasına katkıda bulunduğunu, ancak sektörün geliştirilmesi amacının ve başvuru sahiplerinden finansal beklentilerin kamu destek kurumu ile özel, oligopolist dağıtım sektörü arasında bir uyumsuzluk gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, 5224 sayılı Kanun'un yapısal sınırlılıkları, sürdürülebilir ve dengeli bir film endüstrisini teşvik etme kapasitesini engellemektedir. Araştırma, Türk sinema endüstrisi ekonomisine dair sınırlı gelişmemişteki literatüre katkı sağlamakta; kamu desteğinin endüstriyel rolünü ve özel pazar dinamikleriyle etkileşimini nicel bir çalışma olarak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the economic and industrial effects of Turkey's one and only national public film funding scheme, Law 5224, enacted in 2004 and put into practice in 2005 onwards. Adopting an economic film history approach, it analyses a 15-year period (2005–2019) to assess how the funding body's objectives, expectations, and operational framework have influenced film production and the career trajectories of funded directors. Drawing on a compiled dataset created from publicly available sources, the study provides both macro-level statistical analysis and micro-level career-based evaluation of the funding scheme and its impact on directors' career trajectories. The findings indicate that while Law 5224 has contributed to increased production levels in parallel with the industrial growth the Turkish film industry undergoes, the main objective of improving the film industry, and financial expectations from applicants show a misalignment between the public funding body and the private, oligopolist distribution industry. Thus, the structural limitations in Law 5224 hinder its capacity to foster a sustainable, balanced film industry. The research contributes to the underdeveloped literature on the Turkish film industry economics, offering a quantitative study of public funding's industrial role and its interaction with private market dynamics.