Partners of dragon
Ejderhanın partnerleri
- Tez No: 968326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUDOR ANDREI ONEA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Çin neden ittifak kurmak odaklı değil de stratejik partnerlik kurmak odakllı bir dış politika stratejisini tercih ettiğini açıklamak üzerinedir. Bu tezin argümanı ittifakların bağlayıcılığına, stratejik partnerlik politikalarının ise esnekliğine odaklanır. Çin ittifak kurduğu devletler tarafından savaşın içerisinse sürüklenme tehlikesini gördüğü için ittifaklar yerine daha esnek olan stratejik partnerliği tercih etmektedir. Vaka analizi metodu kullanılan bu tez, Çin' in Pakistan ve Rusya ile olan stratejik partnerlik politikasını incelemektedir. Çin-Rusya ilişkilerinde Rusya' nın Gürcistan ve Ukrayna ile yaşadığı çatışmalar Çin'i bir savaşın içine çekebilecek riskler olarak ele alınmıştır. Çin'in bu savaşlarda aktif destek verme konusundaki isteksizliği, savaşın maliyetlerinden kaçınma amacıyla resmi ittifak kurma isteksizliğiyle gösterilmiştir. Bir diğer vakada, Çin-Pakistan ilşikilerinde ise, Çin-Hindistan arasındaki gerilimler ve çıkar çatışmaları Çin'in Pakistan ile ortaklığa iten bir sebep olarak gösterilmiştir. Hindistan-Pakistan gerilimleri ve Keşmir sorunu ise Çin'in Pakistan ile resmi bir ittifak kurmasından çekinmesine sebep olan faktörler olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain why China prefers to from strategic partnerships instead of forming formal alliances. The thesis presents the nature of alliances as binding which is a contrast with the flexibility of strategic partnership policies. According to this explanation, alliances can entrap China into a war while partnerships are allowing to sustain relationships without the having obligations of alliances. This thesis uses the case study method and cases are China-Russia, China-Pakistan strategic partnerships. In the China-Russia relationship, Russia's conflicts with Georgia and Ukraine are examined as risks of China's entrapment into an unwanted conflict. In the China-Pakistan strategic partnership, Sino-Indian conflict is represented as a reason for China to form a partnership with Pakistan. Meanwhile, the ongoing India-Pakistan tensions in the Kashmir and Afghanistan are presented as possibilities for China's entrapment and reasons of not preferring to form a formal alliance with Pakistan.