Duygu analizi çalışmalarında aykırı değer tespitinin sınıflandırma başarısına etkisi
Impact of outlier detection on classification performance in sentiment analysis
  1. Tez No: 968354
  2. Yazar: ÖZGE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM ERSÖZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde internetin yaygın kullanımı ile birlikte insanlar vakitlerinin çoğunu farklı platformlarda duygu ve düşüncelerini ifade ederek geçirmektedir. Bireylerin fikir ve görüşlerini rahatça ifade ettikleri sosyal medya; marka ve ürünler hakkında müşterilerin olumlu, olumsuz düşüncelerini öğrenme fırsatı sunmaktadır. Bu çalışma kapsamında, Amazon'un“Pet Supplies”ve IMDB veri setleri kullanılarak aykırı değerlerin duygu analizi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada transformatörlerden çift yönlü kodlayıcı temsili modeli temel alınmış ve aykırı değer tespit yöntemleri olan yerel aykırılık faktörü, tek sınıf destek vektör makineleri ve izalasyon ormanları yöntemleri uygulanmıştır. Aykırı veriler dört farklı stratejiyle ele alınmıştır: yalnızca eğitim verisinden çıkarılması, hem eğitim hem test verilerinden çıkarılması, aykırı verilerin metin başına belirteç eklenerek işaretlenmesi ve sabit bir ifadeyle değiştirilmesi. Ayrıca, yalnızca eğitim verisinden aykırı verilerin çıkarıldığı stratejide, t-dağılımlı stokastik komşu gömme ve temel bileşen analizi boyut indirgeme yöntemlerinin aykırı değer tespiti sürecine etkisi de değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, önerilen yöntemin sınıflandırma doğruluğuna katkı sunduğunu, ancak bu katkının belirli koşullar altında sınırlı kaldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, people spend a significant amount of time to expressing their emotions and thoughts through various online platforms, as a result of the widespread use of the internet. Social media, where people can freely and easily express their opinions and views, provides the opportunity to find out about customers' positive and negative thoughts regarding brands and products. In this study, the effect of outliers on sentiment analysis was examined using Amazon's“Pet Supplies”and IMDB data sets. Within the scope of this work, bidirectional encoder representations from transformers (BERT) model was used as the basis model, and the outlier detection Methods including local outlier factor (LOF), one class support vector machine (OCSVM), and isolation forest (IForest) were applied. Outliers were examined using four different strategies: removed from only training data, removed from both training data and test data, marking outliers by adding a token begining of the text, and replacing them with a fixed expression. In addition, the effect of t-distributed stochastic neighbor embedding (t-SNE) and principal component analysis (PCA) dimensionality reduction methods on the outlier detection process was also evaluated in the strategy where only outliers were eliminated from the training data. The obtained results indicate that the proposed method contributes to classification accuracy; however, this contribution appears to be limited under certain conditions.