The migrant women: A comparative analysis of Monica Ali's BrickLane and Selim Özdoğan's the Anatolian Blues Trilogy
Göç edebiyatında kadın: Monica Ali'nin Brick Lane romanının ve Selim Özdoğan'ın Göç Üçlemesi'ndeki romanların karşılaştırmalı incelemesi
  1. Tez No: 968356
  2. Yazar: BETÜL SENA ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEN EL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tarih boyunca göç; toplumları, kültürleri, gelenekleri ve dilleri farklı şekillerde biçimlendirme ve dönüştürmede kritik bir rol oynamıştır. Günümüzde de göç, özellikle ekonomik, siyasi ve çevresel krizler sonucunda ortaya çıkan yeni göç dalgalarıyla birlikte güncelliğini koruyan önemli bir konudur. İnsanlar göç deneyimini anlamlandırma ve ifade etme yollarından biri olarak edebiyata başvururlar. Kendine özgü bir tür olarak göç edebiyatı; kimlik, ırk, dil ve sınıf konuları bağlamında, göçmenlerin yaşadığı çok yönlü zorlukları ve deneyimlerini konu alır. Bu çalışmada, Bangladeş-İngiliz ve Türk-Alman göç edebiyatının örnekleri olarak Monica Ali'nin Brick Lane ve Selim Özdoğan'ın The Blacksmith's Daughter, 52 Factory Lane ve A Light Still Burns adlı romanlarından oluşan“Göç Üçlemesi”karşılaştırmalı bir yaklaşımla incelenecektir. Analizin odak noktası, kadın kahramanlar Nazneen ve Gül'ün kimlik oluşumu, özellikle melez kimlik, aidiyet temaları ve öz algılarıdır. Her iki eser, göçmen olmanın zorluklarıyla başa çıkmakla kalmayıp, aynı zamanda ataerkillik ve kendilerine dayatılan geleneksel cinsiyet rolleriyle de yüzleşen kadın kahramanlar aracılığıyla göç ve kimlik sorununu vurgulamaktadır. Kadın kahramanlar kimlikleriyle mücadele ederler, ancak nihayetinde bu mücadeleleri kendilerini keşfetmelerine ve farklı düzeylerde irade ve özgürlüğe ulaşmalarına yol açar. Bu analiz, toplumsal cinsiyet, ataerkil normlar, kültürel melezlik ve göç deneyiminin, başkarakterlerin yolculuklarını ve kimliklerini nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, migration has played a crucial role and shaped societies, cultures, customs, and languages in different ways. Today, migration is still a relevant and topical issue, especially with recent outbreaks of migration waves as a result of economic, political, and environmental crises. One of the ways people deal with and process migration is through writing and authorship. As a distinct genre, migration literature offers insights into important topics related to migration, such as identity, race, language and class, and sheds light on the multifaceted challenges and experiences of migrants. In this study, Monica Ali's Brick Lane and Selim Özdoğan's The Anatolian Blues Trilogy, consisting of the three novels The Blacksmith's Daughter, 52 Factory Lane, and A Light Still Burns, as examples of Bangladeshi-British and Turkish-German migration literature, will be analyzed with a comparative approach. The focus of the analysis is on the female protagonists, Nazneen and Gül, and their identity formation, especially that of a hybrid identity, themes of belonging and their image of the self and the other. Both novels address migration and identity issues, portraying female characters who face not only the challenges of being migrants but also the burdens of patriarchy and the traditional gender roles imposed on them. This thesis argues that while the female protagonists struggle with their identities, these struggles ultimately lead to self-discovery and varying degrees of agency and freedom. This analysis explores how gender, patriarchal norms, cultural hybridity, and the migrant experience shape the protagonists' journeys and identities.