Ortopedi ameliyatlarında yabancı cisim unutulma riskinin belirlenmesi
Determination of the risk of forgotten foreign objects in orthopedic surgery
  1. Tez No: 968382
  2. Yazar: ÇİĞDEM TARAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AYGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Ameliyathanede hasta güvenliğinin sağlanması ve sürdürülmesi çok önemlidir. Bu çalışma, ortopedi ameliyatı olan hastalarda yabancı cisim unutulma riskinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma etik kurul onayı alındıktan sonra 01.07.2024 02.03.2025 tarihleri arasında, ortopedi ameliyatı geçiren 81 hastayla gerçekleştirildi. Veriler“Ameliyat malzeme Takip ve Sayım”,“Sosyodemografik ve Klinik Özellikleri Formu”ve“Ameliyathanede Yabancı Cisim Unutulması Risk Tanılama Ölçeği”(YCURTÖ) ile toplandı. Standart sapma, z puanı, ortalama, frekans dağılımı, yüzde, Kolmogorov-Smirnov normallik, Kruskal Wallis H, Bonferroni ve Mann Whitney U testleriyle analiz edildi. BULGULAR: Ortopedi ameliyatı olan (N=81) hastanın yaş ortalaması 65,86±11,18, BKİ ortalaması 31,43±6,50, %85,2'si kadındı ve hastaların tamamının ağrı şikâyetiyle servise yattığı belirlendi. Çalışmaya katılan hastaların %74,1'ünün (n=60) Gonartroz tanısıyla ameliyat olduğu, hastaların %63'nün (n=51) total diz protezi ameliyatı olduğu görüldü. Yabancı cisim unutulması risk tanılama ölçeğinin güvenirlilik değeri 0,655 olarak bulunup güvenilir olduğu tespit edildi. 0,05'in altında olan p değeri anlamlı kabul edildi. Ölçek ortalama puanı 10,33±1,48 hastaların %96,32'ünün (n=78) riskli grupta olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Ensuring and maintaining patient safety in the operating room is very important. This study was conducted to determine the risk of forgetting foreign bodies in patients undergoing orthopedic surgery. MATERIAL AND METHODS: The study was conducted with 81 patients who underwent orthopedic surgery between 01.07.2024 and 02.03.2025 after receiving ethics committee approval. Data were collected using the“Surgical Material Tracking and Counting Form”,“Sociodemographic and Clinical Characteristics Form”and“Risk Diagnosis Scale for Forgotten Foreign Bodies in the Operating Room”(YCURTÖ). Standard deviation, z score, mean, frequency distribution, percentage, Kolmogorov-Smirnov normality, Kruskal Wallis H, Bonferroni and Mann Whitney U tests were used to analyze the data. FINDINGS: The mean age of the patients who underwent orthopedic surgery (N=81) was 65,86±11.18, the mean BMI was 31,43±6,50, 85,2% were female, and it was determined that all of the patients were admitted to the ward with complaints of pain. It was observed that 74,1% (n=60) of the patients participating in the study underwent surgery with the diagnosis of Gonarthrosis, and 63% (n=51) of the patients underwent total knee replacement surgery. The reliability value of the scale's Foreign Body Forgetting Risk Diagnosis Scale was found to be 0,655 and it was found to be reliable. A p value below 0,05 was considered significant. The scale mean score was 10,33±1,48, and 96,32% (n=78) of the patients were determined to be in the risk group.