Latin American migration to Türkiye: Motivations, experiences & prospects
Latin Amerika'dan Türkiye'ye göç: Etkenler, deneyimler & beklentiler
- Tez No: 968388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ONUR UNUTULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez, Brezilya, Kolombiya, Venezuela ve Peru'dan gelen insanların neden Türkiye'ye taşınmaya karar verdiklerini ve Türkiye'ye vardıklarında hayatlarının nasıl olduğunu ele alıyor. İki ana soruya odaklanıyor: İnsanları kendi ülkelerinden ayrılmaya iten (push faktörler) nedir ve onları Türkiye'ye çeken (pull faktörler) nedir? Latin Amerika'daki ekonomik krizler, siyasi sıkıntılar ve sosyal güvensizlik gibi sorunlar, insanların ülkeyi terk etmek istemelerinin güçlü nedenleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda Türkiye, kültürel diplomasi, eğitim bursları, kolay vize politikaları ve özellikle popüler Türk dizileri gibi“yumuşak güç”araçlarını aktif olarak kullanarak kendisini yaşanacak çekici bir yer haline getirmeye çalışıyor. Bu konuyu daha iyi anlamak için çalışma, Türkiye'de yaşayan Latin Amerikalı göçmenlerle yapılan röportajları, 'yumuşak güç' unsurlarının analizini birleştiriyor. Araştırma, birçok insanın yalnızca iş veya sığınma için değil, aynı zamanda Türk kültürüne ilgi duydukları, yeni fırsatlar gördükleri ve Türkiye'deki yaşam hakkında olumlu hikayeler duydukları için de göç ettiklerini ortaya koyuyor. Türk dizileri, kültürel etkinlikler ve öğrenci değişimleri, bu olumlu imajı oluşturmaya ve insanların taşınmadan önceki kararlarını etkilemeye yardımcı oluyor. Tez ayrıca göçmenlerin ülkeye vardıktan sonra neler yaşadığını da inceliyor. Hem iyi hem de zor deneyimlerle nasıl başa çıktıklarını gösteriyor: kültürel keşifler ve yeni arkadaşlıklar yaşarken, bazen de dil, bürokrasi ve evlerinden uzakta olma hissiyle mücadele ediyorlar. Bu az bilinen göç rotasına odaklanarak, araştırma Latin Amerika ülkeleri arasındaki göçle ilgili daha geniş tartışmalara ve Türkiye gibi bir ülkenin yalnızca iş veya iltica yoluyla değil, kültürel etki ve medya aracılığıyla da insanları nasıl çekebildiğini anlamaya katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis looks at why people from Latin American countries decide to move to Türkiye, and what life is like for them once they arrive. It focuses on two main questions: what pushes people to leave their home countries, and what attracts them to Türkiye. Problems like economic crises, political troubles, and social insecurity in Latin America are strong reasons why people want to leave. At the same time, Türkiye has been actively using“soft power”tools such as cultural diplomacy, scholarships, easier visa policies, and especially popular Turkish TV series to make itself an attractive place to live. To understand this topic better, the study combines interviews with Latin American migrants from the case countries; Brazil, Colombia, Peru and Venezuela, living in Türkiye and analysis of soft power tools of Türkiye. The research finds that many people move not only for work or safety, but also because they feel drawn to Turkish culture, see new opportunities, and hear positive stories about life in Türkiye. Turkish TV series, cultural events, and student exchanges help create this positive image and influence people's decisions before they move. The thesis also explores what happens after migrants arrive. It shows how they face both good and difficult experiences, enjoying cultural discovery and new friendships, while sometimes also struggling with language, bureaucracy, and feelings of being far from home. By focusing on this lesser-known migration route, the research adds to wider discussions about migration between countries of Latin America, and how a country like Türkiye can attract people not only through jobs or asylum, but also through cultural influence and media.