An evaluation of 2nd grade EFL textbook from teachers' perspectives
2. sınıf İngilizce ders kitabının öğretmen görüşleri ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 968387
  2. Yazar: AYIŞIĞI KAYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dil eğitimi alanında çok çeşitli öğretim materyalleri kullanılmakta olup, bunlar arasında ders kitapları birincil girdi kaynaklarıdır. Etkili bir ders kitabı seçmek ve uygulamak İngilizce dil eğitimini geliştirmek için önemlidir. Bir ders kitabının etkililiğinin değerlendirilmesi, materyal geliştiricilerine pedagojik olarak uygun bir ders kitabı tasarlama konusunda değerli fikirler verebilir. Bu doğrultuda, bu çalışma İngilizce öğretmenlerinin 2. sınıf İngilizce derslerinde kullanılan ders kitabını etkililiği açısından nasıl algıladıklarını ve değerlendirdiklerini görmeyi amaçlamıştır. Karma yöntem deseni kullanan bu çalışma, 70 öğretmenden bir kontrol listesi aracılığıyla elde edilen nicel veriler ve 10 öğretmenle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel verileri birleştirmiştir. Nicel veriler için betimsel araştırma deseni kullanılırken nitel veriler tematik kodlamalar ile yönlendirilen çıkarımsal içerik analizi yoluyla incelenmiştir. Sonuçlar, 2. sınıf İngilizce dil ders kitabının özellikle öğrenme hedefleri, öğretim araçları, öğretim yöntemleri ve etkinlikler gibi alanlarda iyileştirmelere ve revizyonlara ihtiyaç duyduğunu gösteriştir. Ders kitabının fiziksel yapısı ve tasarımı yeterli bulunsa da, belirli becerilerin öğretimi ve eğlenceli ve etkileşimli, yaşa uygun içerikten yoksun olması nedeniyle eleştirilmiştir. Bu içerik, revize edilen ve taslak müfredatta (ELTCoT) vurgulanan bütüncül ve değer odaklı yaklaşımla uyumlu değildir. Genel olarak, bu çalışma, ders kitabı tasarımının yalnızca görsel ve fiziksel çekiciliğe odaklanmak yerine, pedagojik uygunluğa ve genç öğrencilerin gelişimsel ihtiyaçlarının uyumuna öncelik vermesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The wide range of instructional materials is utilized in language education field, among which the course books are the primary input sources. Selecting and implementing an effective course book is significant to improve English language instruction. The evaluation of the efficiency of a course book can give valuable insights for material developers on designing pedagogically appropriate course book. Accordingly, this study aimed to see how English teachers perceived and evaluated the course book used in 2nd grade English lessons in terms of its the effectiveness. Employing a mixed-method design, this study integrated both quantitative data obtained from 70 teachers through a checklist, and qualitative data from semi-structured interviews with 10 teachers, analysis of which was established through the use of descriptive research design for quantitative data while the qualitative data was examined through the deductive content analysis guided by thematic codings. The results showed that the 2nd grade English language course book requires improvements and revisions, particularly in areas such as learning objectives, teaching aids, instructional methods and activities. Although the physical structure and design of the course book were considered adequate, it was criticized for certain skills teaching and for lacking playful and interactive age-appropriate content—content that is not aligned with the holistic and value-oriented approach emphasized in the revised and draft curriculum (ELTCoT). Overall, this study unveils that course book design should prioritize pedagogical appropriateness and alignment with the developmental needs of young learners rather than solely focusing on visual and pyhsical appeal.