AA2024/CNT/ZrO2 hibrit nanokompozit malzemelerin toz metalurjisi metoduyla üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of AA2024/CNT/ZrO2 hybrid nanocomposite materials by powder metallurgy method
  1. Tez No: 968389
  2. Yazar: OSMAN KEKLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, AA2024 alüminyum alaşımı matrisli, farklı oranlarda ZrO2 ve CNT takviyesi içeren monolitik ve hibrit nanokompozitler, toz metalurjisi yöntemiyle kontrollü bir şekilde üretilmiş ve sistematik olarak karakterize edilmiştir. Takviye fazlarının tekli ve hibrit kombinasyonlarıyla elde edilen kompozitler; mikroyapısal, mekanik ve tribolojik özellikler açısından kapsamlı biçimde değerlendirilmiştir. ZrO2'nin yüksek sertliği ve termal kararlılığı ile CNT'nin özgül mukavemet ve elastikiyet gibi üstün niteliklerinin sinerjik etkisi, özellikle düşük katkı oranlarında belirgin şekilde gözlemlenmiştir. %0.25 CNT ve %3–6 ZrO2 katkılı numunelerde bağıl yoğunluğun %96'yı aşması ve yapısal bütünlüğün korunması, bu oranların üretim açısından optimum düzeyler olduğunu ortaya koymuştur. OM ve SEM analizleri bu bulguları desteklemekte; düşük porozite ve homojen faz dağılımı dikkat çekmektedir. Buna karşılık, yüksek katkı oranlarında görülen aglomerasyon, mikrogözenek oluşumu ve zayıf ara yüzey bağlanmaları, mekanik performansta belirgin düşüşlere neden olmuştur. Sertlik ve aşınma testleri sonucunda, %9 ZrO2 + %0.25 CNT içeren hibrit numune, 57.2 HB sertlik ve 0.0164 g gibi düşük bir aşınma kaybı ile en iyi performansı sergilemiştir. Bu sonuç, takviye fazlarının uygun oran ve dağılımla kullanılmasının hem sertlik hem de tribolojik direnç açısından avantaj sağladığını ortaya koymuştur. Ancak, yalnızca yüksek sertlik veya yoğunluk değerleri tribolojik başarıyı garanti etmemektedir. Aşınma davranışının, mikroyapı homojenliği, ara yüzey bütünlüğü ve sinterlenebilirlik gibi yapısal parametrelerle birlikte değerlendirilmesi gerekliliği açıkça ortaya çıkmıştır. Bu yönüyle çalışma, literatürde sınırlı olarak incelenen AA2024 matrisli CNT/ZrO2 hibrit nanokompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu üzerine kapsamlı bir katkı sunmakta; düşük oranlı hibrit takviyelerin mikroyapı stabilitesi ve mekanik performansı artırmadaki potansiyelini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, özellikle havacılık, savunma sanayii, otomotiv, insansız hava araçları ve ileri mühendislik uygulamaları gibi hafiflik, aşınma direnci ve dayanımın kritik öneme sahip olduğu alanlarda bu hibrit nanokompozitlerin yüksek potansiyel taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, monolithic and hybrid nanocomposites reinforced with varying ratios of ZrO2 and CNT were systematically produced using the powder metallurgy method with an AA2024 aluminium alloy matrix. The composites, formed through both single and hybrid reinforcement combinations, were comprehensively characterized in terms of microstructural, mechanical, and tribological properties. The synergistic effect of ZrO2 offering high hardness and thermal stability and CNT providing high specific strength and elasticity was especially evident at low reinforcement ratios. In particular, specimens reinforced with 0.25 wt.% CNT and 3–6 wt.% ZrO2 exhibited relative density values exceeding 96%, indicating optimum microstructural integrity and effective sintering behavior. OM and SEM analyses confirmed a homogeneous distribution of reinforcements and low porosity in these compositions. Conversely, higher reinforcement contents led to agglomeration, increased porosity, and weakened interfacial bonding, resulting in noticeable declines in mechanical performance. Among all samples, the hybrid composite with 9 wt.% ZrO2 and 0.25 wt.% CNT demonstrated the best performance, achieving the highest hardness (57.2 HB) and the lowest wear loss (0.0164 g). This highlights the importance of selecting appropriate reinforcement ratios to optimize both hardness and wear resistance. However, the study also revealed that high hardness or density values alone do not necessarily ensure superior tribological performance. Wear behaviour must be evaluated in conjunction with microstructural homogeneity, interfacial bonding quality, and sinterability. Overall, this work offers a comprehensive contribution to the limited literature on AA2024-based CNT/ZrO2 hybrid nanocomposites. The findings show that using low-ratio hybrid reinforcements can significantly enhance microstructural stability and mechanical properties. The results also suggest that such hybrid nanocomposites hold great potential for high-performance applications in sectors where lightweight, wear resistance, and mechanical durability are critical-such as aerospace, defence, automotive, and unmanned aerial vehicle technologies.