AA2024 esaslı nanopartikül takviyeli hibrit kompozit yatak malzemelerinin üretimi ve tribolojik özelliklerinin incelenmesi
Production of AA2024 based nanoparticle reinforced hybrid composite bearing materials and investigation of tribological properties
- Tez No: 904251
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÇANAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, toz metalurjisi ve mekanik öğütme yöntemleri kullanılarak nanoparçacık takviyeli AA2024 matrisli kompozit yatak malzemelerinin üretilmesi ve parçacık türü ile miktarının kompozit yatak malzemelerinin özelliklerine olan etkisinin araştırılmasıdır. Öğütme süresi 8 saat olarak optimize edildikten sonra farklı takviye oranlarına (ağırlıkça %0-2) sahip Al/B4C, Al/Grafit, Al/Grafen ve Al/KNT nanokompozitleri ile Al/B4C/Grafit, Al/B4C/Grafen ve Al/B4C/KNT hibritleri üretilmiştir. Üretilen numunelerin fiziksel ve mekanik özelliklerine takviye türü ve oranlarının etkisi; toz karakterizasyonu, mikroyapı ve faz analizi, bağıl yoğunluk ölçümleri, sertlik, çekme, aşınma ve korozyon testleri ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, nanokompozitler arasında en yüksek sertlik ve çekme mukavemeti, B2 numunesinde sırasıyla 181 HB ve 328 MPa olarak, hibrit nanokompozitlerde ise HG2 numunesinde sırasıyla 164 HB ve 314 MPa olarak elde edilmiştir. Ayrıca, en düşük aşınma oranı düşük yük altında AA2024/B4C/Grafit hibrit nanokompozitlerde, yüksek yük altında ise Al/B4C/Grafen hibrit nanokompozitlerde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to produce nanoparticle-reinforced composite bearing materials with an AA2024 matrix using powder metallurgy and mechanical milling methods and to investigate the effects of particle type and content on the properties of these composite bearing materials. After optimizing the milling duration to 8 h, Al/B4C, Al/Graphite, Al/Graphene, and Al/CNT nanocomposites, along with Al/B4C/Graphite, Al/B4C/Graphene, and Al/B4C/CNT hybrids, were produced with varying reinforcement ratios (0-2 wt%). The effects of reinforcement type and ratio on the physical and mechanical properties of the produced samples were examined through powder characterization, microstructure and phase analysis, relative density measurements, hardness, tensile, wear, and corrosion tests. According to the results, among the nanocomposites, B2 achieved the highest hardness and tensile strength, with values of 181 HB and 328 MPa, respectively. For the hybrid nanocomposites, the HG2 sample achieved the highest values, with hardness and tensile strength of 164 HB and 314 MPa, respectively. Furthermore, the lowest wear rate was observed in the Al/B4C/Graphite hybrid nanocomposites under low load, and in the Al/B4C/Graphene hybrid nanocomposites under high load.