Yeni nesil dizileme ile saptanan mutasyon profillerinin metastatik kolorektal kanserlerde klinikopatolojik bulgularla ilişkisi ve sağkalım üzerine etkisi
Impact of mutation profiles identified by next generation sequencing on clinicopathological features and survival in metastatic colorectal cancers
  1. Tez No: 968403
  2. Yazar: ŞENNUR KUMSAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kolorektal kanser, insidansı giderek artan ve önemli morbidite ile mortalite nedenlerinden biri olan bir hastalıktır. Dünyada en sık görülen üçüncü kanser türü olup, kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer almaktadır. Yüksek mortalite oranı nedeniyle son yıllarda kolorektal kansere yönelik araştırmalarda belirgin bir artış gözlenmiştir. Kolorektal kanserin patogenezi tam olarak aydınlatılamadığında, klasik tedavi yaklaşımları yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle, tümörlerin genetik yapısına odaklanan çalışmalar önem kazanmıştır. Özellikle yeni nesil dizileme teknolojileri sayesinde tümörlerin genetik profili belirlenebilmekte ve buna bağlı olarak hedefe yönelik tedavi seçenekleri gündeme gelmektedir. Bu çalışmada, 2012-2024 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Medikal Onkoloji Polikliniği'nde kolorektal kanser tanısı almış ve/veya dış merkezde tanı alıp Trakya Üniversitesi'nde takip edilen ve yeni nesil dizileme ile genetik mutasyon analizi yapılmış hastalar incelenmiştir. Çalışmaya, hastanemizde tanı almış ancak takibi başka merkezlerde yapılmış hastalar, yeni nesil dizileme analizi uygulanmamış olgular ile kemoterapi tedavisini reddeden hastalar dahil edilmedi. Çalışmaya dahil edilen 307 hastanın demografik özellikleri, tanı anındaki şikayetleri, tümör lokalizasyonu, evresi, metastaz bölgeleri, tümör belirteçleri, uygulanan tedavi yöntemleri ve sağkalım süreleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Cinsiyet ve tanı yaşı ile yeni nesil dizilemede saptanan mutasyonlar analiz edildiğinde, APC ve FBXW7 mutasyonlarının erkeklerde kadınlara göre anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Diğer karşılaştırmalı analizlerde ise cinsiyet ve yaşa göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Mutasyonların tümör lokalizasyonu ile ilişkisi incelendiğinde, yapılan kikare analizlerinde hiçbir mutasyon ile lokalizasyon arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Karaciğer ve akciğer metastazı varlığı ile genetik mutasyonlar arasında da anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Öte yandan, perinöral invazyonun sağkalım üzerine olumsuz etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Kaplan-Meier analiziyle değerlendirilen mutasyonlar arasında TP53, RAS ailesi ve EGFR mutasyonlarının sağkalım üzerinde anlamlı etkisi saptanmıştır. FBXW7 mutasyonu olan hastalarda genel sağkalım daha düşük izlenmiş, ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Çalışmamızın retrospektif yapısı ve hasta grubunun sınırlı büyüklükte ve heterojen olması nedeniyle, elde edilen bulguların klinik uygulamalara etkisinin netleşmesi için ileriye dönük, geniş ölçekli ve randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is a disease with increasing incidence and is a major cause of morbidity and mortality worldwide. It ranks as the third most commonly diagnosed cancer and the second leading cause of cancer-related deaths. Due to its high mortality rate, research on colorectal cancer has significantly increased in recent years. When the pathogenesis of colorectal cancer is not fully understood, conventional treatment approaches may fall short. As a result, studies focusing on the genetic structure of tumors have gained importance. Particularly, next-generation sequencing technologies have enabled detailed profiling of tumor genetics, paving the way for targeted therapeutic strategies. In this study, we retrospectively analyzed patients diagnosed with colorectal cancer (CRC) between 2012 and 2024 at the Medical Oncology Outpatient Clinic of Trakya University Faculty of Medicine Hospital and/or diagnosed elsewhere but followed at the same hospital, all of whom underwent genetic mutation analysis using next-generation sequencing. The study excluded patients who were diagnosed at our institution but received follow-up care elsewhere, those without next-generation sequencing analysis, and those who declined chemotherapy treatment. The study included 307 patients whose demographic data, presenting symptoms at diagnosis, tumor localization, stage, metastatic sites, tumor markers, treatment modalities, and survival outcomes were evaluated. When analyzing mutations identified by next-generation sequencing in relation to gender and age at diagnosis, the presence of APC and FBXW7 mutations was found to be significantly higher in male patients compared to females. No other statistically significant differences were observed in terms of gender or age across other mutations. Examination of the relationship between tumor localization and mutations revealed no statistically significant associations based on chisquare analysis. Likewise, no significant differences were found between genetic mutations and the presence of liver or lung metastases. Notably, perineural invasion had a statistically significant negative impact on survival. Among the mutations evaluated by Kaplan-Meier survival analysis, TP53, the RAS gene family, and EGFR mutations showed statistically significant effects on survival. Although patients with FBXW7 mutations exhibited shorter overall survival, this difference was not statistically significant. Given the retrospective nature of this study and the limited size and heterogeneity of the patient cohort, further large-scale, prospective, and randomized studies are needed to clarify the clinical implications of these findings.