Phrase frames as a key component of disciplinary phraseology: A corpus analysis of veterinary medicine articles
Disipliner ifadelerin temel bileşeni olarak ifade çerçeveleri: Veteriner hekimliği makaleleri üzerine bir derlem analizi
- Tez No: 968402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, (1) veterinerlik araştırma makalelerinin bölümlerinde en sık kullanılan dört sözcüklü ifade çerçevelerini belirlemek, (2) bu ifade çerçevelerinin yapısal çeşitliliğini ve retorik işlevlerini analiz etmek, (3) makale bölümleri arasında ortak ya da bölüm‑özel olan çerçeveleri incelemek ve (4) elde edilen bulguların akademik yazma öğretimine yönelik pedagojik yansımalarını tartışmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda, tam metin araştırma makalelerinden oluşan 7,7 milyon sözcüklük bir Veterinerlik Tıbbı Korpusu (VMC) kullanılmıştır. Korpus, Özet (404.281 sözcük), Giriş (936.869 sözcük), Gereç ve Yöntem (2.079.742 sözcük), Bulgular ve Tartışma (4.197.583 sözcük) ve Sonuç (82.612 sözcük) bölümlerini içermektedir. İfade çerçeveleri AntConc yazılımı ile çıkarılmış; sıklık eşikleri ve slot entropisi ölçütleriyle değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı analizler için Jamovi programı kullanılmıştır. Çerçeveler, işlevsel olarak referans, tutum belirten ve söylem düzenleyici kategorilere ayrılmıştır. Analiz sonuçları, ifade çerçevelerinin kullanımlarının bölümlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Referans çerçeveleri özellikle Gereç ve Yöntem ile Bulgular bölümlerinde yaygınken; tutum belirten ve söylem düzenleyici çerçeveler daha çok Giriş ve Tartışma bölümlerinde kullanılmıştır. Sonuç bölümünde ise daha az sayıda ancak değerlendirici işlev taşıyan çerçeveler öne çıkmıştır. Elde edilen bulgular, ifade çerçevelerinin retorik işlevlerinin bölüm bağlamına göre anlamlı biçimde farklılaştığını göstermiştir. Özellikle veterinerlik ve benzeri bilimsel alanlarda, Akademik Amaçlı İngilizce (EAP) materyal geliştirmede metin temelli yaklaşımların önemi bir kez daha vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to (1) identify the most frequent four-word phrase-frames used across sections of veterinary research articles, (2) analyse the structural variation and rhetorical functions of these phrase-frames, (3) examine which frames are shared or unique across article sections, and (4) discuss the pedagogical implications of these findings for academic writing instruction. To achieve these objectives, a 7.7-million-token Veterinary Medicine Corpus (VMC) compiled from full-text research articles was used. The corpus included Abstracts (404,281 tokens), Introductions (936,869 tokens), Materials and Methods (2,079,742 tokens), Results and Discussions (4,197,583 tokens), and Conclusions (82,612 tokens). Phrase-frames were extracted using AntConc and evaluated using frequency thresholds and slot entropy measures. Jamovi was used for descriptive analysis. The phrase-frames were then categorized functionally as referential, stance-related, or discourse-organiser expressions. The analysis showed that phrase-frame use varied significantly across sections. Referential frames were used most frequently in Materials and Methods and Results sections, while stance-related and discourse-organiser frames were more commonly found in Introductions and Discussions. Conclusions were found to include fewer but more evaluative phrase-frames. The findings show that the rhetorical functions of expression frames vary significantly depending on the context of the section. These findings support the use of corpus-informed approaches to academic writing instruction, particularly for English for Academic Purposes (EAP) materials adapted to veterinary and scientific disciplines.