Hepatit B ve hepatit C tanısı alan hastalarda beklenen stigma
Expected stigma in patients diagnosed with hepatitis B and hepatitis C
- Tez No: 968405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Hepatit B ve Hepatit C tanısı alan bireylerin stigma düzeylerini belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı tipteki araştırma, Ocak-Temmuz 2025 tarihleri arasında bir kamu hastanesine başvuran 97 birey ile yürütüldü. Çalışmaya başlamadan önce etik kuruldan, Kronik Hastalıklarda Beklenen Stigma Ölçeğinin (KHBSÖ) kullanılabilmesi için ölçek sahibinden, çalışmanın yapılacağı kurumdan ve çalışmaya dahil edilen hastalardan gerekli izinler alındı. Çalışmanın verileri, Soru Formu ve KHBSÖ kullanılarak toplandı. Ölçek aile ve arkadaşlardan, iş yaşamı alanından ve sağlık çalışanlarından beklenen stigmayı ölçmek üzere üç ayrı alt boyuttan oluşmaktadır. Alt boyutlardan alınan toplam puan“4-20”arasında, toplam puan ise“12-60”arasındadır. Toplam puanın artması bireyin algıladığı stigmanın fazla olduğunu göstermektedir. Elde edilen veriler bağımsız gruplarda ortalamalar arasında normal dağılıma uymayan verilerde iki grup için Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grup için Kruskal Wallis-H Testi analizi kullanıldı. İkiden fazla gruplardaki ortaya çıkan anlamlı farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Benferroni testi ile gruplar arası fark analiz edildi. Hastaların yaş ortalamasının 51,59±14,85 olduğu, %82,5'inin Hepatit B, %17,5'inin Hepatit C tanısı aldığı ve %50,5'inin hastalığı nedeniyle evde bazı tedbirler alındığı belirlendi. KHBSÖ toplam puan ortalamasının 16,20±7,10, alt boyutlardan aile/arkadaşlar puan ortalamasının 5,39±3,02, işveren/iş arkadaşları puan ortalamasının 5,42±2,86 ve sağlık çalışanları puan ortalamasının 5,39±2,68 olduğu tespit edildi. Hastaların düşük düzeyde beklenen stigma algısına sahip olduğu, hastalığının kendisini sosyal çevreden ve iş çevresinden ayırdığını düşünen bireylerin hem toplam stigma puanlarının hem de tüm alt boyut puanlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı. Sağlık hizmeti alırken dışlandığını düşünen bireylerin özellikle sağlık çalışanları alt boyut puan ortalamasının anlamlı düzeyde yüksek olduğu görüldü. Sonuç olarak, Hepatit B ve C tanısı alan hastaların genel stigma düzeyleri düşük olsa da bazı değişkenlerin beklenen stigma düzeyini anlamlı şekilde etkileyebildiğini göstermektedir. Bu doğrultuda, aile üyelerine, iş yerinde bulunan bireylere ve sağlık çalışanlarına yönelik tutum geliştirme eğitimlerinin ve toplumsal farkındalık çalışmalarının yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the stigma levels of individuals diagnosed with Hepatitis B and Hepatitis C. The descriptive and comparative research was carried out with 97 individuals who applied to a public hospital between January and July 2025. Before starting the study, necessary permissions were obtained from the ethics committee, the scale owner for the use of the Chronic Disease Stigma Scale (CDSS), the institution where the study was conducted, and the patients included in the study. Data for the study were collected using a CDSS. The scale consists of three subscales measuring the expected stigma from family and friends, the workplace, and healthcare professionals. The total score from the subscales ranges from“4-20,”and the overall score ranges from“12-60.”A higher total score indicates a higher perceived stigma by the individual. The data obtained were analyzed using the Mann-Whitney U test for non-normally distributed data in independent groups and the Kruskal-Wallis H test for more than two groups. To determine which group the significant difference between multiple groups originated from, the Bonferroni test was applied for post-hoc group comparisons. The average age of the patients was found to be 51.59 ± 14.85 years, 82.5% of them were diagnosed with Hepatitis B, 17.5% with Hepatitis C, and 50.5% had taken some precautionary measures at home due to their illness. The average total score on the CDSS was found to be 16.20 ± 7.10, with the family/friends subscale score averaging 5.39 ± 3.02, the employer/coworkers subscale score 5.42 ± 2.86, and the healthcare workers subscale score 5.39 ± 2.68. It was found that the patients generally had a low perceived stigma, but individuals who believed their disease separated them from their social and work environments had significantly higher total stigma scores and scores on all subscales. Additionally, individuals who felt excluded while receiving healthcare services had significantly higher scores in the healthcare workers subscale. In conclusion, although the overall stigma levels of patients diagnosed with Hepatitis B and C are low, certain variables can significantly affect the perceived stigma levels. In conclusion, it is suggested that attitude development training for family members, coworkers, and healthcare professionals, as well as social awareness campaigns, be conducted.