Men in the gym: Risks, crises, and tensions in neoliberal masculine self-making in Turkey
Spor salonunda erkekler: Türkiye'de neoliberal erkeksi kendilik inşasında riskler, krizler ve gerilimler
  1. Tez No: 968409
  2. Yazar: ERKİN BAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI İKİZOĞLU ERENSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, Türkiye'deki kentli beyaz yakalı erkeklerin spor salonu katılımını bir ne- oliberal–erkeksi kendilik inşa etme projesi olarak incelemektedir. Çalışma, erkeksi neoliberal ideallerin pratikte nasıl gerçeklediğini ve ne tür bedenselleşmiş öznel- likler ürettiğini araştırmaktadır. Post-neoliberalizm tartışmaları bağlamına yer- leştirilen araştırma, beyaz yakalı erkeklerin spor salonuna yönelmesini, hem küre- sel ölçekte hem de Türkiye'de yaşanan neoliberalizmin krizinin ortasında erozyona uğrayan neoliberal öznellikleri icra etme kapasitelerini geri kazanma çabası olarak ele almaktadır. Analiz, bu projenin çelişkili doğasını özellikle vurgulayarak, be- densel sınırlardan zamansal çatışmalara ve kadınsılaşma riski taşıyan hibrit erkeklik performanslarına kadar uzanan krizleri, riskleri ve gerilimleri ortaya koymaktadır. Çalışma, erkeklerin bu neoliberal özne inşa süreci içindeki çelişkilerle, neoliberalizme eleştirel bir yaklaşım geliştirmek yerine, bizzat neoliberalizmin mantığını benimsey- erek başa çıkmaya çalıştıklarını göstermektedir. Üstelik, bu neoliberal başa çıkma pratiğinin kendisi, onların neoliberal erkeksi özneler olarak kendilerini yeniden yapı- landırdıkları süreç haline gelmektedir. Dolayısıyla, bu çalışma neoliberalizmin so- nunun gelmiş olabileceğine dair tartışmalara rağmen, beyaz yakalı erkeklerin spor salonu pratiklerinin, neoliberal özneleşme ideallerinin kalıcılığını örneklediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines gym attendance among urban white-collar men in Turkey as a neoliberal–masculine self-making project. It explores how masculine neoliberal ideals unfold in practice and what kinds of embodied selves they produce. Situating the research within debates on post-neoliberalism, it argues that white-collar men's turn to the gym is an effort to restore their capacity to perform neoliberal subjec- tivities, eroded in Turkey amid neoliberalism-in-crisis and in parallel with global trends. Importantly, the analysis highlights the contested nature of this project, revealing crises, risks, and tensions—from bodily limits to temporal conflicts and performances of hybrid masculinities entailing the risk of feminization. It shows that men navigate the contradictions within this neoliberal self-making project by adopting the very logic of neoliberalism, rather than developing a critique of it. Moreover, this neoliberal navigation itself becomes the practice through which they reconfigure themselves as neoliberal masculine subjects. The study thus reveals that the gym practices of white-collar men exemplify the endurance of neoliberal ideals of subjectification, even amid debates about possible end of neoliberalism.