Muslihiddîn Gırnatevî'nin İstivâ-yı Tarîk-i Muhammediyye fî Silsileti'l-Aleviyye'si (metin-inceleme)
Muslihiddîn Gırnatevî's İstivâ-yı Tarîk-i Muhammediyye fî Silsileti'l-Aleviyye(text-review)
- Tez No: 968410
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez, 17. yüzyılda yaşamış Halvetî müridi Muslihiddîn el-Arabî et-Tâ'î el-Endülüsî el-Gırnatevî tarafından kaleme alınan İstivâ-yı Tarîk-i Muhammediyye fî Silsileti'l-'Aleviyye adlı risaleyi konu edinmektedir. Halvetiyye tarikatının adap, usul ve ritüellerine dair ayrıntılı bilgiler içeren bu eser, tarikatın öğretisel ve uygulamalı yönlerini anlamada önemli bir kaynak niteliğindedir. Çalışmanın amacı, bu risalenin transkripsiyonlu metnini ve muhteva özetini hazırlayarak ilim dünyasına kazandırmak ve eserin ele aldığı konuları Halvetîlik açısından incelemektir. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde, eserin müellifi Muslihiddîn Gırnatevî'nin hayatına ve kaleme aldığı eserlere dair bilgiler mevcut kaynaklardan hareketle sunulmuş; ayrıca çalışmaya konu olan eserin tespit edilen nüshalarına dair değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, İstivâ-yı Tarîk-i Muhammediyye fî Silsileti'l-'Aleviyye'nin biçim ve içerik yönünden kapsamlı bir incelemesi gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede, eserin dil ve imla özellikleri ele alınmış, eserde yer alan başlıklar doğrultusunda anlam özetlemeleri yapılmış ve Halvetîlik tarikatına ait düşünce sistemi ile tasavvufî kavram ve terimler çözümlenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise eserin tespit edilen iki nüshası esas alınarak metin neşri gerçekleştirilmiş ve transkripsiyonlu metin sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on a 17th-century treatise titled İstivâ-yı Tarîk-i Muhammediyye fî Silsileti'l-'Aleviyye, authored by the Khalwati disciple Muslihiddîn el-Arabî et-Tâ'î el-Endülüsî el-Gırnatevî. The work provides comprehensive insights into the etiquette, principles, and rituals of the Khalwati Sufi order, serving as a significant resource for understanding both its doctrinal and practical dimensions. The primary objective of this study is to produce a critical edition and a thematic summary of the treatise, thereby making it accessible to the academic community. The research involves examining two identified manuscripts, preparing a transcribed text, and conducting a detailed analysis of its content, with particular attention to Khalwati terminology and concepts. Accordingly, the first chapter presents available biographical information about the author, Muslihiddîn Gırnatevî, and his known works based on available sources, along with an assessment of the identified manuscript copies of the treatise. The second chapter provides a comprehensive analysis of the form and content of İstivâ-yı Tarîk-i Muhammediyye fî Silsileti'l-'Aleviyye. In this section, the linguistic and orthographic features of the text are examined, thematic summaries are offered in accordance with the internal headings of the work, and key Sufi concepts and terms relevant to the Khalwati tradition are interpreted. In the third and final chapter, a critical edition of the text is prepared based on the two identified manuscript copies, and a fully transcribed version of the treatise is presented.