Marketing the national economy: Domestic product advertisements in the Ottoman market
Milli ekonominin pazarlanması: Osmanlı pazarında yerli ürün reklamları
  1. Tez No: 968411
  2. Yazar: ANIL KÜÇÜKTAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma II. Meşrutiyet dönemi (1908–1914) Osmanlı İmparatorluğu'nda Millî İk tisat söyleminin yaygınlaştırılmasında reklamcılığın rolünü incelemektedir. O döne min gazete ve dergilerini inceleyerek reklamların ekonomik milliyetçiliği teşvik etme, yerli malı tüketimini özendirme ve Müslüman–Türk girişimciliğini destekleme açısın dan nasıl bir mecra işlevi gördüğü analiz edilmektedir. Millî İktisat yalnızca devlet yönelimli bir proje olarak ele alınmak yerine gündelik hayatta aşağıdan yukarıya doğru ortaya çıkan yansımaları ve bireysel tüketim tercihleri ile ticari mesajların ekonomik bağımsızlık arzusunu nasıl güçlendirdiği vurgulanmaktadır. Çalışma ayrıca II. Meşrutiyet'in ilk yıllarında kamusal söylemi şekillendiren samimi bir bir likte yaşama arzusundan Balkan Savaşları sonrasında değişen siyasi ve toplumsal di namiklerin reklamcılığı daha dışlayıcı bir milliyetçi gündemin hizmetine sokmasına kadar yaşanan dönüşümü de ortaya koymaktadır. Bulgular, reklamcılığın yalnızca ticari bir araç değil, aynı zamanda tüketim alışkanlıklarını biçimlendiren ve ulus inşa sürecine katkıda bulunan siyasi ve kültürel bir araç olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study examines the role of advertising in promoting the discourse of the Na tional Economy in the Ottoman Empire during the Second Constitutional Era (1908–1914). Drawing on newspapers and magazines, it analyzes how advertise ments served as a platform for advancing economic nationalism, encouraging the consumption of domestic goods, and supporting Muslim–Turkish entrepreneurship. Rather than depicting the National Economy solely as a state-driven project, the research highlights its bottom-up expressions and manifestations in everyday life, where individual consumer choices and commercial messaging reflected and rein forced the aspiration for economic self-sufficiency. The study also traces the shift in tone and priorities from the early years of the Second Constitutional Era—when a genuine desire for coexistence shaped public discourse—to the post-Balkan Wars period, when changing political and social dynamics redefined the role of advertising in the service of a more exclusive nationalist agenda. The findings show that adver tising functioned not only as a commercial tool but also as a political and cultural instrument, shaping consumption patterns and contributing to the nation-building process