Yönetici davranışlarının motivasyon ve örgütsel bağlılık üzerine etkisi
The effect of managerial behavior on motivation and organizational commitment
  1. Tez No: 968412
  2. Yazar: SEDA MEŞE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES UĞUR TOHUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde iş dünyası, ekonomik ve sosyal kalkınmanın temel taşlarından biri olarak kabul edilmektedir. Global rekabet ve küreselleşme, örgütlerin gelişimi üzerinde belirleyici rol oynarken, bu süreçler aynı zamanda ülkelerin ekonomik yapılarını da şekillendirmektedir. Örgütlerin başarısı, belirlenen hedeflere ulaşma kapasitelerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu bağlamda, insan kaynaklarının etkin yönetimi, örgütlerin amaçlarına ulaşmalarında kritik bir öneme sahiptir. Yöneticilerin performansı, çalışanların başarısını doğrudan etkileyebilmekte ve bu durum örgütün genel başarısına yansımaktadır. Başarılı yöneticiler, yönetim stratejilerinin örgüt içindeki her düzeye yayılmasını sağlamakta ve çalışanların bağlılıklarını ve motivasyonunu artırmaktadır. Yöneticilerin sergiledikleri davranış ve tutumlar, çalışanların örgüt hedefleri doğrultusunda daha verimli çalışmalarını teşvik eden günümüz iş stratejilerinin temelini oluşturmaktadır. Günümüz iş stratejileri, çalışanları sadece iş gücü olarak değil, aynı zamanda örgütlerin stratejik ortakları olarak görmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı yönetici davranışlarının motivasyon ve örgütsel bağlılık üzerine etkisini incelemekte kavramlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırma verisi Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğünde orman muhafaza memuru ve orman mühendisi olarak çalışan 303 çalışandan elde edilmiştir. Elde edilen araştırma verisi araştırmanın amacına ve kapsamına uygun olarak SPSS ve AMOS paket programları ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda yönetici davranışları ile hem içsel ve dışsal motivasyon hem de örgütsel bağlılığın iki boyutu (duygusal ve normatif bağlılık) arasında anlamlı ve pozitif ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the business world is considered one of the main pillars of economic and social development. Global competition and globalization play a decisive role in the development of organizations, while simultaneously shaping the economic structures of countries. The success of organizations varies depending on their capacity to achieve predetermined goals. In this context, the effective management of human resources holds critical importance in enabling organizations to reach their objectives. Managerial performance can directly affect employee success, and this impact is reflected in the overall performance of the organization. Successful managers ensure the dissemination of management strategies across all levels within the organization and enhance employees' commitment and motivation. The behaviours and attitudes exhibited by managers form the foundation of contemporary business strategies, which aim to encourage employees to work more efficiently toward organizational goals. Today's business strategies regard employees not merely as a labour force, but as strategic partners of the organization. In this regard, the purpose of this study is to examine the effect of managerial behaviours on motivation and organizational commitment and to reveal the relationship between these concepts. For this purpose, data were collected from 303 employees working as forest rangers and forest engineers at the Kastamonu Regional Directorate of Forestry. The data were analysed using the SPSS and AMOS software packages, in accordance with the purpose and scope of the study. As a result of the research, significant and positive relationships were found between managerial behaviours and both intrinsic and extrinsic motivation, as well as two dimensions of organizational commitment (affective and normative commitment).