Lost in pronunciation: The influence of sociolinguistic cues on truth judgements
Telaffuzda kaybolmak: Sosyodilbilimsel ipuçlarının doğruluk yargıları üzerindeki etkisi
- Tez No: 968413
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHAT ÇİĞDEM HEMŞİNLİOĞLU, YRD. DOÇ. DR. JUNKO KANERO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Aksan, sosyal algıyı güçlü bir şekilde şekillendirir, ancak aksan temelli önyargıyı tetikleyen mekanizmalar belirsizdir. Bu tez, doğruluk yargılarına odaklanarak üç rakip teorik açıklamayı incelemiştir: (1) standart dil ideolojisi, standart aksanlı konuşmacıların kurumsal prestij nedeniyle daha yüksek güvenilirliğe sahip olduğunu öne sürer; (2) aksan temelli stereotipleme, aksan değerlendirmelerinin ilgili etnik veya sosyal grupların algılanan statüsünü yansıttığını öne sürer; ve (3) işleme akıcılığı, anlaşılması daha zor aksanların artan bilişsel çaba nedeniyle olumsuz değerlendirmelere yol açtığını öne sürer. Bu çalışma, dört tür Türkçe konuşmacının kişisel anekdotlarını dinleyen 137 Türk yetişkini test etti: (1) standart aksanlı, (2) düşük ses kalitesine sahip standart aksanlı, (3) yüksek statülü standart dışı ve (4) düşük statülü standart dışı. Her kayıttan sonra, katılımcılar konuşmacının algılanan sıcaklığını, yetkinliğini ve doğruluğunu değerlendirdi. Standart dil ideolojisi temel alan model, doğruluk yargılarını en iyi şekilde açıkladı. Ancak beklenmedik bir şekilde, standart olmayan aksanlı konuşmacılar, standart aksanlı konuşmacılardan daha dürüst olarak değerlendirildi. Arabuluculuk analizi, bu etkinin, yetkinlik puanları daha düşük olmasına rağmen, daha yüksek sıcaklık atıflarından kaynaklandığını gösterdi. Bu çalışma, aksanın standartlığının sosyal yargıları nasıl yapılandırdığına dair yeni içgörüler sunarak, aksan temelli stereotiplemenin nüanslı doğasını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Accent strongly shapes social perception, yet mechanisms driving accent-based bias are unclear. Focusing on truthfulness judgements, this thesis examined three competing theoretical explanations: (1) standard language ideology, which posits that standard-accented speakers are granted higher credibility due to institutional prestige; (2) accent-based stereotyping, which suggests that accent evaluations reflect the perceived status of associated ethnic or social groups; and (3) processing fluency, which argues that harder-to-understand accents trigger negative evaluations due to increased cognitive effort. This study tested one hundred and thirty-seven Turkish adults who listened to personal anecdotes from four types of Turkish speakers: (1) standard accented, (2) standard-accented with low audio quality, (3) high-status non-standard, and (4) low-status non-standard. After each recording, participants rated the perceived warmth, competence, and truthfulness of the speaker. The model based on standard language ideology best explained truth judgments. Unexpectedly, however, non-standard-accented speakers were rated as more truthful than standard-accented ones. Mediation analysis indicated that this effect was driven by higher warmth attributions, even though competence ratings were lower. This study offers novel insights into how accent standardness structures social judgments, revealing the nuanced nature of accent-based stereotyping.