Birleştirilmiş sınıf öğretmenlerinin öğrenme öğretme sürecini düzenleme öz-yeterlik algıları, karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
Multigrade classroom teachers' self-efficacy perceptions in organizing the teachinglearning process, the problems they encounter, and their solution proposals
  1. Tez No: 968414
  2. Yazar: EYLEM BAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada birleştirilmiş sınıflarda görev yapan öğretmenlerin öğrenme öğretme sürecini düzenleme öz-yeterlik algıları, karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin toplandığı örneklem grubu, küme örnekleme yöntemiyle seçilen 200 birleştirilmiş sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Nitel verilerinin toplandığı çalışma grubu, ise nicel verilerin toplandığı örneklem grubundan rasgele seçilen 18 birleştirilmiş sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel verileri anket yoluyla, nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme formuyla yüz yüze yapılan görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSS 25 programı kullanılarak analiz edilmiş, nitel verileri ise içerik analizine tabi tutularak tema ve kodlar oluşturulmuştur. Araştırmada birleştirilmiş sınıf okutan öğretmenlerin öğretme öğrenme sürecini oluşturan; öğrencileri tanıma, öğretimi planlama, uygun öğrenme ortamları oluşturma, gruplarla çalışma, öğretmeni ve ödevli çalışmalar ve ölçme ve değerlendirme boyutları altında yer alan yeterlik ifadeleri ile ilgili kendilerini“yeterli”algıladıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin öz-yeterlik algılarının üniversite eğitimlerinde aldıkları birleştirilmiş sınıf eğitimini yeterli görme değişkenine göre farklılaştığı; birleştirilmiş sınıf öğretimini yeterli gören öğretmenlerin öğrencileri tanıma, öğretimi planlama, uygun öğrenme ortamları oluşturma, gruplarla çalışma, öğretmeni ve ödevli çalışmalar ve ölçme ve değerlendirme boyutları altında yer alan yeterlik ifadelerinin çoğunda kendilerini daha yeterli gördükleri anlaşılmıştır. Katılımcı öğretmenler çoğunlukla birleştirilmiş sınıf öğretimi ile ilgili eğitimlerini yeterli görmediklerini, öğretmenlerin yarısının birleştirilmiş sınıf uygulamalarında yeterli olmadıklarını, uygulamada sorunlar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Araştırmanın sonuçları dikkate alınarak, öğretmen adaylarının hizmet öncesi eğitimlerinde okutulan birleştirilmiş öğretimi ile ilgili dersin uygulamalı yürütülmesi, dersi verecek öğretim elemanlarının tecrübeli olması; bunun yanında birleştirilmiş sınıf okutan öğretmenlere hizmet içi eğitim verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the self-efficacy perceptions of teachers working in multigrade classrooms in organising the learning and teaching process, the problems they encounter, and their proposed solutions. A convergent parallel design from mixed methods designs was used in the study. The sample group from which the quantitative data was collected consisted of 200 teachers working in multigrade classrooms, selected using cluster sampling. The working group from which the qualitative data was collected consisted of 18 teachers working in multigrade classrooms, selected at random from the sample group from which the quantitative data was collected. The quantitative data of the study were collected through a survey, while the qualitative data were collected through face-to-face interviews using a semi-structured interview form. The quantitative data of the study were analysed using the SPSS 25 programme, while the qualitative data were subjected to content analysis to create themes and codes. The study found that teachers teaching multigrade classes perceived themselves as 'sufficiently competent' in terms of the dimensions of the teaching-learning process, including getting to know students, planning instruction, creating appropriate learning environments, working with groups, teacher and homework assignments, and measurement and evaluation. It was understood that teachers' self-efficacy perceptions differed according to the variable of whether they considered the multigrade class education they received in university education to be sufficient; teachers who considered multigrade class teaching to be sufficient perceived themselves to be more competent in most of the competency statements under the dimensions of getting to know students, planning teaching, creating appropriate learning environments, working with groups, teacher and homework assignments, and measurement and evaluation. It was found that teachers' self-efficacy perceptions differed based on whether they considered the multigrade class training they received during their university education to be sufficient teachers who considered multigrade class teaching to be sufficient perceived themselves to be more competent in most of the competency statements under the dimensions of getting to know students, planning teaching, creating appropriate learning environments, working with groups, teacher and homework assignments, and measurement and evaluation. Participating teachers mostly stated that they did not find their training on multigrade class teaching sufficient, that half of the teachers were not competent in multigrade class practices, and that they experienced problems in practice. Based on the findings of the study, it is recommended that the course on multigrade teaching in pre-service teacher education be conducted in a practical manner, that the instructors teaching the course be experienced, and that in-service training be provided to teachers who teach multigrade classes.