Visualizing and identifying the othered monsters within the self: Phantasmagoria
Benliğin içindeki ötekileştirilmiş canavarları görselleştirmek ve tanımlamak: Phantasmagoria animasyon uygulaması
- Tez No: 968430
- Danışmanlar: PROF. DR. YOONG WAH ALEX WONG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez, canavarlığın ortaya çıkışının benlik ile öteki arasındaki bulanık sınırdan kaynaklandığını ve animasyonun bunu ifade etmede benzersiz bir yeteneğe sahip olduğunu savunur. Tekinsizlik, iğrenme, gölge benlik ve yansıtma gibi kuramlardan yararlanarak, animasyon yoluyla gerçekleşen dönüşümlerin hem içsel psikolojik çatışmaları hem de dışsal tehditleri nasıl görselleştirdiğini inceler. Tez, canavarların ortaya çıkışı ve işlevini benlik ve öteki kavramları çerçevesinde ele alır; benlikten ötekine yapılan yansıtmanın rolünü vurgulayarak görsel medyada canavar tasarımını bilgilendirmeyi ve geliştirmeyi amaçlar. Ayrıca animasyonun bu içsel unsurları yalnızca bastırmak ya da reddetmek yerine, onları bütünleştirme aracı olarak kullanılabileceğine dikkat çeker. Psikoloji, felsefe ve evrim teorisinden elde edilen bilgilerle desteklenen bu çalışma, etkili bir canavar tasarımının, benlik içindeki ötekinin farkına varılmasını gerektirdiğini vurgular. Resim sanatı ve sinema tarihinde canavarlığın görsel temsilleri incelenerek ötekiliğin nasıl tasvir edildiği ve algılandığı üzerine kavrayışlar geliştirilir. Bu kavrayışlar, Phantasmagoria (2025) adlı özgün bir animasyon filmine uygulanır; burada ortaya konan kuramsal ilkeler, canavar karakterlerin tasarımını yönlendirir.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that the emergence of monstrosity is the blurred boundary between self and other and animation is uniquely capable of expressing it. Drawing on theories of the uncanny, abjection, the shadow self, and projection, it explores how animated transformations visualize both internal psychological conflict and external threats. This thesis explores the emergence and function of monsters through the conceptual lens of the self and the other, emphasizing the role of projection from the self onto the other, with the objective of informing and enhancing monster design in visual media. Furthermore, it highlights how animation's unique capabilities can serve as a medium for integrating these internal aspects rather than merely rejecting them. By integrating insights from psychology, philosophy, and evolutionary theory, the study emphasizes that effective monster design requires acknowledging the other within the self. The history of visual representations of monstrosity within paintings and film is also analyzed to gain insights into the portrayal and perception of otherness. These insights are then applied to an original animated motion graphics film, Phantasmagoria (2025), where the established theoretical principles inform the design of monstrous characters.