İlkokul öğrencilerinin kültürel miras konularının teorik-uygulama sonrası algılarının araştırılması: Safranbolu Harmanlar İlkokulu örneği
An investigation of primary school students perceptions of cultural heritage topics before and after theoretical and practical instruction :The case of Safranbolu Harmanlar Primary School
  1. Tez No: 968431
  2. Yazar: SAVAŞ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kültürel miras, toplumların kimliğini oluşturan ve kuşaktan kuşağa aktarılan değerlerin bütünüdür. Bu değerlerin küçük yaşlardan itibaren öğrencilere kazandırılması, onların hem bireysel gelişimleri hem de toplumsal aidiyet duygularının güçlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda yürütülen bu araştırma, Safranbolu Harmanlar İlkokulu 4. sınıf öğrencilerinin kültürel mirasa bakış açılarını ve bu mirası nasıl algıladıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Safranbolu kentinde öğrenim görmekte olan toplam 793 dördüncü sınıf öğrencisi arasından seçilen 80 öğrenci (46 kız, 34 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Gezi–Gözlem–Uygulama modeli kullanılmıştır. Öğrencilere, Safranbolu hakkında neler bildiklerini belirlemek amacıyla gezi öncesinde 9 soruluk bir anket uygulanmıştır. Daha sonra, rehber eşliğinde Safranbolu'nun tarihi ve kültürel yapıları yerinde gezilerek öğrencilere tanıtılmış, gezi sonrasında aynı anket tekrar uygulanarak ön test–son test yöntemiyle sonuçlar analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, öğrencilerin gezi öncesinde kültürel mirasa ilişkin bilgilerinin sınırlı olduğunu, ancak yerinde gözlem ve uygulamalar sayesinde bilgi, farkındalık ve ilgi düzeylerinde önemli artışlar yaşandığını göstermiştir. Öğrenciler yalnızca kültürel ögeleri tanımakla kalmamış, aynı zamanda geçmişle bağ kurarak bir aidiyet duygusu geliştirmiş ve kültürel mirasın korunması yönünde olumlu tutumlar sergilemeye başlamışlardır. Bu araştırmanın, kültürel miras eğitiminin önemine dikkat çekerek Millî Eğitim programlarında yerinde öğrenme etkinliklerinin daha güçlü bir şekilde yer almasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmanın, yalnızca Safranbolu özelinde değil, ülkemizin farklı bölgelerinde yapılacak benzer araştırmalara da ışık tutacağına inanılmaktadır. Bu çalışmanın hazırlanmasında katkı ve desteklerini esirgemeyen değerli hocalarıma, aileme ve araştırmaya katılım sağlayan tüm öğrencilere teşekkür ederim.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage is the entirety of values that shape the identity of societies and are transmitted from generation to generation. Instilling these values in students from an early age is of great importance for both their individual development and the strengthening of their sense of social belonging. In this context, the present study aims to examine the perspectives of 4th grade students at Safranbolu Harmanlar Primary School on cultural heritage and to investigate how they perceive and interpret this heritage.. The research was conducted with 80 students (46 girls, 34 boys) selected from a total of 793 fourth grade students studying in Safranbolu. The Trip–Observation–Practice model was employed in the study. Prior to the field trip, a nine-question survey was administered to measure students' prior knowledge about Safranbolu. Afterwards, under the guidance of an expert, students were introduced to the historical and cultural structures of Safranbolu on-site. Following the trip, the same survey was administered again, and the results were analyzed using a pre-test/post-test method. The findings revealed that students' knowledge of cultural heritage was limited before the trip. However, significant increases in knowledge, awareness, and interest were observed after the on-site observation and practice activities. Students not only learned to recognize cultural elements, but also developed a sense of belonging by establishing a connection with the past and began to exhibit positive attitudes toward the preservation of cultural heritage. It is believed that this study will contribute to emphasizing the importance of cultural heritage education and to strengthening the role of field-based learning activities in the national education curriculum. Furthermore, it is expected that the findings of this research will shed light not only on Safranbolu but also on similar studies to be carried out in different regions of the country. I would like to express my gratitude to my esteemed teachers, my family, and all the students who participated in this study for their valuable support and contributions.