Ergenlerde affetme esnekliğinin yordayıcıları olarak aile içi iletişim ve duygu düzenlemenin incelenmesi
Examining intra-family communication and emotion regulation as predictors of forgiveness flexibility in adolescents
  1. Tez No: 968500
  2. Yazar: KAMİLE KOŞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE GÜLFEM ÇAKIR ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın birinci amacı aile içi iletişim diyalog ve uyum alt boyutları ile affetme esnekliği arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin alt boyutu olan yeniden değerlendirmenin aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmanın ikinci amacı ergenlerde aile içi iletişim ve duygu düzenlemenin affetme esnekliğinin yordayıcısı olup olmadığının incelenmesidir. Araştırmanın üçüncü amacı ergenlerin affetme esnekliği düzeylerinde cinsiyet, sınıf ve anne baba eğitim durumu değişkenlerine göre fark olup olmadığının incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Antalya'nın üç farklı ilçesindeki fen, güzel sanatlar, sosyal bilimler, Anadolu ve mesleki ve teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören gönüllü lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu 300'ü kız, 195'i erkek olmak üzere 495 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin yaşları 14-18 arasında değişmektedir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Affetme Esnekliği Ölçeği Lise Formu, Aile İletişim Kalıpları Ölçeği ve Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler bir paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Aracılık ilişkisinin sonucuna göre, duygu düzenleme yeniden değerlendirmenin alt boyutunun aile içi iletişim diyalog alt boyutu ile affetme esnekliği arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü olduğu bulunmuştur. Bu bulguya göre diyalog, affetme esnekliğini hem doğrudan hem de yeniden değerlendirme aracılığıyla dolaylı olarak etkilemektedir. Regresyon analizi sonuçlarına göre, duygu düzenlemenin yeniden değerlendirme alt boyutu affetme esnekliğini anlamlı bir şekilde yordarken; aile içi iletişimin diyalog ve uyum alt boyutu ile duygu düzenlemenin bastırma alt boyutunun affetme esnekliğini anlamlı bir şekilde yordamadığı bulunmuştur. Bu bulguya göre ergenlerin yeniden değerlendirme puanları arttıkça affetme esnekliği puanının da arttığı ifade edilebilir. Affetme esnekliği puanlarında cinsiyet, sınıf ve anne baba eğitim durumu değişkenlerine göre fark olup olmadığına bakıldığında, ergenlerin affetme esnekliği puanlarının cinsiyete göre anlamlı bir biçimde farklılaştığı görülmüştür. Erkek öğrencilerin affetme esnekliği puanlarının kız öğrencilere göre anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Ergenlerin affetme esnekliği puanlarının sınıf ve anne baba eğitim durumuna göre ise anlamlı bir biçimde farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study is to examine the mediating role of reappraisal, which is the emotion regulation sub-dimension, in the relationship between the family communication dialogue and cohesion sub-dimension and forgiveness flexibility. The second aim of the study is to examine whether family communication and emotion regulation are predictors of forgiveness flexibility in adolescents. The third aim of the study is to examine whether there are differences in forgiveness flexibility according to gender, grade and parental education status. The study group of the study consists of volunteer high school students studying at science high school, fine arts high school, social sciences high school, Anatolian high school and vocational and technical Anatolian high school in three districts. The study group consists of 495 students, 300 girls and 195 boys. The ages of the students range from 14 to 18. Personal Information Form, Forgiveness Flexibility Scale High School Form, Family Communication Patterns Scale and Emotion Regulation Scale were used as data collection tools in the study. The data were analyzed using a package program. According to the results of the mediation analysis, the cognitive reappraisal subdimension of emotion regulation was found to play a partial mediating role in the relationship between the dialogue subdimension of family communication and forgiveness flexibility. Based on this finding, dialogue influences forgiveness flexibility both directly and indirectly through cognitive reappraisal. According to the results of the regression analysis, the cognitive reappraisal subdimension of emotion regulation significantly predicted forgiveness flexibility, whereas the dialogue and harmony subdimensions of family communication and the suppression subdimension of emotion regulation did not significantly predict forgiveness flexibility. Based on this finding, it can be said that that as adolescents' cognitive reappraisal scores increase, their forgiveness flexibility scores also increase. When it was examined whether there was a significant difference in forgiveness flexibility according to gender, grade and parental education status, it was seen that the forgiveness flexibility scores of adolescents differed significantly according to gender. It was found that the forgiveness flexibility scores of male students were significantly higher than female students. It was observed that the forgiveness flexibility scores of adolescents did not differ significantly according to class and parental education status.