7. sınıf yabancı uyruklu öğrencilerin tam sayılarla işlemleri öğrenmesinde matematiksel oyunların etkisi
The effect of mathematical games on 7th grade foreign students' learning operations with integers
  1. Tez No: 968501
  2. Yazar: SİBEL CAN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, 7.sınıf tam sayılarla işlemler konusunun öğretiminde uygulanan matematiksel oyunların yabancı uyruklu öğrencilerin matematik başarısına etkisini araştırmaktır. Nicel araştırma türünde hazırlanan bu çalışma, ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desende yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, Antalya iline bağlı Konyaaltı ilçesindeki bir devlet ortaokulunda 7.sınıf seviyesinde öğrenim gören 42 yabancı uyruklu öğrenciden oluşturulmuştur. 21'i deney grubunu, 21'i ise kontrol grubunu oluşturan bu örneklem seçilirken, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden olan amaçlı örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Deney grubunu oluşturan yabancı uyruklu öğrencilere araştırmacı tarafından tasarlanan 10 matematiksel oyun oynatılarak matematik öğretimi gerçekleştirilirken, kontrol grubuna mevcut program çerçevesinde geleneksel öğretim yöntemleri ile matematik öğretimi yapılmıştır. Veri toplama aracı Soydan (2019) tarafından geliştirilen“Tam Sayılarla İşlemler Başarı Testi”gerekli izinler alınarak ilgili her iki gruba da ön test- son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS 26 programında istatistiksel olarak anlamlılık testleri yapılmış ve anlamlılık düzeyi p≤ .05 olarak esas alınmıştır. Verilerin tamamı normal dağılıma sahip olduğundan“Bağımsız Örneklem T Testi”ve“Bağımlı (İlişkili) İki Örneklem T Testi”kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda deney ve kontrol grubunun başarı testinden elde edilen veriler arasındaki farklılığın anlamlı olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bu bulgu kanıtlamaktadır ki yabancı uyruklu öğrencilere matematik öğretiminde matematiksel oyunların kullanımı, mevcut program çerçevesinde kullanılan geleneksel yöntemlere göre daha etkili sonuç vermektedir. Ayrıca kontrol grubunun ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında da, aradaki farklılık anlamlı çıkmıştır. Kontrol grubunda bulunan yabancı uyruklu öğrencilerin matematik öğretiminde geleneksel yöntemler de etkili olabilmektedir. Ancak bu etki matematiksel oyunların ortaya koyduğu etki ile karşılaştırıldığında önemsenmeyecek kadar az olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonunda yabancı uyruklu öğrencilerin eğitiminde farklı sınıf seviyesi ve konularda oyunların kullanılması öneri niteliğinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of mathematical games applied in teaching operations with integers in 7th grade on the mathematical success of foreign students. This study, which was prepared as a quantitative research type, was conducted in a quasi-experimental design with a pre-test post-test control group. The sample of the study consisted of 42 foreign students studying in the 7th grade at a state secondary school in Konyaaltı district of Antalya province. While selecting this sample, 21 of whom constituted the experimental group and 21 of whom constituted the control group, the purposeful sampling method, which is one of the non-random sampling methods, was preferred. While the foreign students constituting the experimental group were taught mathematics by playing 10 mathematical games designed by the researcher, the control group was taught mathematics with traditional teaching methods within the framework of the current program. The“Achievement Test for Operations with Integers”developed by the data collection tool Soydan (2019) was applied to both groups as a pre-test and post-test after obtaining the necessary permissions. In the analysis of the quantitative data obtained, statistical significance tests were performed in the SPSS 26 program and the significance level was taken as p≤.05. Since all the data had a normal distribution, the“Independent Sample T Test”and“Dependent (Related) Two Sample T Test”were used. As a result of the analysis, it was found that the difference between the data obtained from the achievement test of the experimental and control groups was significant. This finding proves that the use of mathematical games in teaching mathematics to foreign students is more effective than the traditional methods used within the framework of the current program. In addition, when the pre-test and post-test scores of the control group were compared, the difference was found to be significant. Traditional methods can also be effective in teaching mathematics to foreign students in the control group. However, this effect was found to be negligible when compared to the effect of mathematical games. At the end of the study, the use of games in different grade levels and subjects in the education of foreign students was suggested.