Salih Uyan'ın çocuk edebiyatı yapıtlarında söz varlığı
Vocabulary in Salih Uyan's children's literature works
- Tez No: 968508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR DİREKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Çalışmada, Salih Uyan'ın ortaokul düzeyindeki eserlerinde yer alan söz varlığı ögeleri ve bu ögelerin kullanım sıklığını somut biçimde ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışma materyali olarak Salih Uyan'a ait 8 çocuk yapıtı belirlenmiş ve bu yapıtlar söz varlığı ögelerinden; temel kelimeler, atasözleri, deyimler, ikilemeler, özel isimler, özlü sözler ve yerel söylemler bağlamında incelenmiştir. Doküman incelemesi yöntemi kullanılan çalışmada incelenecek olan kitaplar belirlendikten sonra dijital ortama aktarılıp çözümlenmiştir. Verilerin incelenmesinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmış ve veriler önceden belirlenen söz varlığı ögeleri bağlamında ele alınmıştır. Verilerin analiz edilmesinde sıklık programı olan Cibakaya 2.1.A kullanılmıştır.“Anlıyorum Ama Konuşamıyorum”kitabında 3.270 farklı, toplam 16.105 söz varlığı ögesi;“Nasıl Kahraman Oldum?”kitabında 2.541 farklı, toplam 15.013 söz varlığı ögesi;“İngilizce No Problem”kitabında 3.142 farklı, toplam 21.332 söz varlığı ögesi;“Anca Beraber Kanka Beraber”kitabında 2.899 farklı, toplam 19.015 söz varlığı ögesi;“Hıçkırık Krizi”kitabında 2.467 farklı, toplam 15.075 söz varlığı ögesi;“Sona Kalan Dona Kalır!”kitabında 2.620 farklı, toplam 17.979 söz varlığı ögesi;“Yok Böyle Robot”kitabında 2.868 farklı, toplam 21.430 söz varlığı ögesi;“Eyvah, Dayım Kayboldu!”kitabında 2.728 farklı, toplam 19.697 söz varlığı ögesi tespit edilmiştir. İncelenen kitapların bütününde ise 9.299 farklı, toplam 145.646 söz varlığı ögesinin bulunduğu belirlenmiştir. Kitaplardaki söz varlığı içerisinde 7.316 farklı, toplam 135.227 temel kelime; 22 farklı, toplam 29 atasözü; 1.149 farklı, toplam 4.020 deyim; 335 farklı, toplam 729 ikileme; 445 farklı, toplam 5.603 özel isim; 7 farklı, toplam 7 özlü söz; 25 farklı, toplam 31 yerel söylem yer almaktadır. Çalışmanın sonucunda Salih Uyan'ın ortaokul düzeyindeki eserlerinin temel kelimeler, atasözleri, deyimler, özel isimler ve özlü sözler bakımından zengin olduğu; ikilemelerin kullanımı açısından da yeterli olduğu görülmüş dolayısıyla bu unsurların öğretiminde kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. İncelenen eserlerde tespit edilen yerel söylemlerin az miktarda olması bu unsurların öğretimi konusunda yetersiz kalabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to concretely reveal the vocabulary elements in Salih Uyan's secondary school level works and the frequency of use of these elements. For this purpose, 8 children's works belonging to Salih Uyan were determined as study material and these works were examined in the context of vocabulary elements; basic words, proverbs, idioms, reduplications, proper names, aphorisms and local expressions. In the study in which the document review method was used, the books to be examined were determined and then transferred to digital media and analyzed. In the examination of the data, the descriptive analysis method was used and the data were considered in the context of previously determined vocabulary elements. The frequency program Cibakaya 2.1.A was used in the analysis of the data. In the book“Anlıyorum Ama Konuşamıyorum”3.270 different, 16.105 vocabulary items in total; in the book“Nasıl Kahraman Oldum?”2.541 different, 15.013 vocabulary items in total; in the book“İngilizce No Problem”3.142 different, 21.332 vocabulary items in total; in the book“Anca Beraber Kanka Beraber”2.899 different, 19.015 vocabulary items in total; in the book“Hıçkırık Krizi”2.467 different, 15.075 vocabulary items in total; in the book“Sona Kalan Dona Kalır!”2.620 different, 17.979 vocabulary items in total; in the book“Yok Böyle Robot”2.868 different, 21.430 vocabulary items in total; in the book“Eyvah, Dayım Kayboldu!”2.728 different, a total of 19.697 vocabulary items were identified. It was determined that all of the examined books contained 9.299 different, a total of 145.646 vocabulary items. The vocabulary in the books includes 7.316 different, 135.227 basic words; 22 different, 29 proverbs in total; 1.149 different, 4.020 idioms in total; 335 different, 729 reduplications in total; 445 different, 5.603 proper nouns in total; 7 different, 7 aphorisms in total; and 25 different, 31 local expressions in total. As a result of the study, it was seen that Salih Uyan's secondary school level works are rich in terms of basic words, proverbs, idioms, proper names, and aphorisms; and that they are sufficient in terms of the use of reduplications, so it was concluded that they can be used in teaching these elements. The small amount of local expressions determined in the examined works suggests that they may be insufficient in teaching these elements.