Üstbilişsel yazma stratejilerini kullanma eğilimi ile yazma kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the tendency to use metacognitive writing strategies and writing anxiety
- Tez No: 968509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul öğrencilerinin üstbilişsel yazma stratejilerini kullanma eğilimleri ile yazma kaygısı düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma nicel araştırma yöntemine uygun olarak tasarlanmış ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet okullarında öğrenim gören 437 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin üstbilişsel yazma stratejilerini kullanma eğilimleri ve yazma kaygısı düzeylerini belirlemeye yönelik iki ölçek kullanılmıştır. Veri toplama sonucunda elde edilen veriler, normallik testi yapıldıktan sonra bağımsız örneklemler t-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, katılımcıların cinsiyet ve sınıf düzeyine bağlı farklılıklar göstermiştir. Cinsiyet değişkeni dikkate alınarak yapılan analiz sonucunda gruplar arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiş ve kız öğrencilerin erkek öğrencilere kıyasla üstbilişsel yazma stratejilerini kullanma eğilimlerine yönelik düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca erkek öğrencilerin yazma kaygısı düzeyleri kız öğrencilere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksektir. Sınıf değişkeni dikkate alınarak yapılan analiz sonucunda ise 5. sınıf öğrencilerinin 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerine kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek strateji kullanma eğilimine sahip olduğu belirlenmiştir. Buna karşılık, 6., 7. ve 8. sınıflar arasındaki karşılaştırmalarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Sınıflar arasında yazma kaygısı bağlamında belirgin bir farklılaşma eğilimi gözlenmekle birlikte bu farklılaşmanın çoklu karşılaştırmalarda istatistiksel anlamlı olmadığı görülmüştür. Yapılan ilişkisel tarama sonucunda öğrencilerin üstbilişsel yazma stratejilerini kullanma eğilimi ile yazma kaygısı arasında negatif, orta düzey ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bu durum, üstbilişsel stratejileri daha yoğun kullanan öğrencilerin yazma sürecine ilişkin daha düşük düzeyde kaygı yaşadıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to reveal the relationship between middle school students' tendencies to use metacognitive writing strategies and their levels of writing anxiety. The research was designed in accordance with the quantitative research method and conducted using a relational survey model. The study group consisted of 437 middle school students studying at public schools affiliated with the Antalya Provincial Directorate of National Education during the 2024-2025 academic year. Two scales were used as data collection tools to determine students' tendencies to use metacognitive writing strategies and their levels of writing anxiety. The data obtained from the data collection process were analyzed using independent samples t-test, ANOVA, and Pearson correlation analyses after conducting a normality test. The analysis results revealed differences based on gender and grade level. According to the analysis based on the gender variable, a statistically significant difference was found between the groups, indicating that female students had a higher tendency to use metacognitive writing strategies compared to male students. Moreover, male students exhibited significantly higher levels of writing anxiety than female students. In terms of grade level, the analysis showed that 5th-grade students had a significantly higher tendency to use metacognitive strategies compared to 6th, 7th, and 8th-grade students. However, no statistically significant differences were observed among the 6th, 7th, and 8th grades. Although there was a trend toward differentiation in writing anxiety across grade levels, this differentiation was not statistically significant in multiple comparisons. As a result of the relational survey, a negative, moderate, and significant correlation was found between students' tendency to use metacognitive writing strategies and their writing anxiety. This suggests that students who use metacognitive strategies more frequently experience lower levels of anxiety during the writing process.