İlkokul öğrencilerinin yazmaya yönelik öz düzenleme becerilerinin bilinçli farkındalık düzeyleri ve kişisel değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of primary school students' self-regulation skills in writing in terms of mindfulness levels and personal variables
  1. Tez No: 968516
  2. Yazar: ECEM COŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR KUTLUCA CANBULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın amacı ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazmaya yönelik öz düzenleme becerı̇lerı̇ni bı̇lı̇nçlı̇ farkındalık düzeylerı̇ ve kişisel değişkenler açısından incelemektir. Araştırmada Antalya ilinde 4 ilkokulda 2024-2025 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 161 öğrenci yer almaktadır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Taşkın (2018) tarafından oluşturulan BAU Çocuklar için Mindfulness Ölçeği (BÇMÖ) ve Uygun (2012) tarafından oluşturulan Yazmaya Yönelik Öz Düzenleme Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler, betimsel ve çıkarımsal istatistiksel analizlerle değerlendirilmiş, verilerin normal dağılıma uygunluğu çeşitli testlerle incelenmiştir. Normallik varsayımını karşılamayan değişkenlerde parametrik olmayan testler kullanılmış, iki grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U, üç ve daha fazla grup için Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. Anlamlı fark saptanan durumlarda post-hoc analizler yapılarak gruplar arasındaki farklar yorumlanmıştır Araştırma bulgularına göre, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazmaya yönelik öz düzenleme becerileri ve bilinçli farkındalık düzeyleri genel olarak orta seviyededir. Kız öğrenciler bu becerilerde erkek öğrencilere göre anlamlı düzeyde daha yüksek puanlar almıştır. Anne ve babası lisans ve üzeri eğitim düzeyine sahip öğrenciler, diğer gruplara kıyasla daha yüksek bilinçli farkındalık ve yazma becerisi puanlarına sahiptir. Ebeveynlerin birlikte olma durumu, kardeş sayısı, hobi edinme ve doğum sırası gibi değişkenler açısından ise anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the self-regulation skills of fourth-grade primary school students in writing in terms of mindfulness levels and personal variables. The study includes 161 students attending four primary schools in Antalya during the 2024-2025 academic year. Data were collected using a Personal Information Form developed by the researcher, the BAU Mindfulness Scale for Children (BÇMÖ) developed by Taşkın (2018), and the Self-Regulation Scale for Writing developed by Uygun (2012). The collected quantitative data were analyzed through descriptive and inferential statistical methods. Prior to hypothesis testing, the normality of data distribution was examined through appropriate statistical tests. For variables that violated the assumption of normality, non-parametric tests were employed. Specifically, the Mann-Whitney U test was used for comparisons between two groups, and the Kruskal-Wallis H test was utilized for comparisons across three or more groups. In cases of statistically significant differences, post-hoc analyses were conducted to identify the sources of variation. According to the research findings, fourth grade primary school students generally exhibit moderate levels of self-regulation skills and mindfulness in writing. Female students scored significantly higher than male students in these skills. Students whose mothers and fathers have a bachelor's degree or higher education level have higher mindfulness and writing skill scores compared to other groups. No significant differences were found in terms of variables such as parents' marital status, number of siblings, having a hobby, or birth order.