Öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme, bilgi okuryazarlığı, yapay zekâ okuryazarlığı ile bireysel girişimcilik yönelimi
Preservice teachers' lifelong learning, information literacy, artificial intelligence literacy, and individual entrepreneurial orientations
- Tez No: 968534
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme, bilgi okuryazarlığı, yapay zekâ okuryazarlığı ve bireysel girişimcilik yönelimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2023- 2024 eğitim öğretim yılında Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 408 kadın, 148 erkek olmak üzere toplamda 556 öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeği, Bilgi Okuryazarlığı Ölçeği, Yapay Zekâ Okuryazarlığı Ölçeği ve Bireysel Girişimcilik Yönelimi Ölçeği kullanılmıştır. Analizler IBM SPSS 23 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde betimleyici istatistikler, Kolmogov- Smirnow testi, bağımsız gruplar t- Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), basit korelasyon, çoklu regresyon ve aracılık modellemesi kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme puanlarının cinsiyet ve sınıf düzeyine göre farklılaşmadığı, bölüm değişkenine göre anlamlı bir fark gösterdiği; bilgi okuryazarlığı puanlarının cinsiyete, bölüme ve sınıf düzeyine göre farklılaşmadığı; yapay zeka okuryazarlığı puanlarının cinsiyete ve bölüme göre farklılaşmadığı, sınıf düzeyinde anlamlı bir fark gösterdiği; bireysel girişimcilik yönelimi puanlarının cinsiyete değişkeninde anlamlı bir fark gösterdiği, sınıf düzeyi ve bölüme göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca ölçek puanları arasında ilişki olduğu; bilgi okuryazarlığının ve bireysel girişimcilik yöneliminin yaşam boyu öğrenmeyi yordadığı ancak yapay zekâ okuryazarlığının yaşam boyu öğrenmeyi yordamadığı; yapay zekâ okuryazarlığının yaşam boyu öğrenme üzerindeki etkisinde bilgi okuryazarlığının ve bireysel girişimcilik yöneliminin etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine pre-service teachers' lifelong learning, information literacy, artificial intelligence literacy, and individual entrepreneurial orientation. The study group consists of a total of 556 pre-service teachers—408 female and 148 male—studying at the Faculty of Education at Trakya University during the 2023–2024 academic year. To collect the research data, the Personal Information Form, Lifelong Learning Scale, Information Literacy Scale, Artificial Intelligence Literacy Scale, and Individual Entrepreneurial Orientation Scale were utilized. Data analyses were conducted using IBM SPSS Version 23. In the evaluation of the data, descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov test, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), simple correlation, multiple regression, and mediation modeling techniques were employed. The results indicated that pre-service teachers' lifelong learning scores did not differ significantly based on gender or year of study, but showed a significant difference according to department. Information literacy scores did not significantly differ based on gender, department, or year of study. Artificial intelligence literacy scores did not vary by gender or department but demonstrated a significant difference based on year of study. Individual entrepreneurial orientation scores showed a significant difference by gender, while no significant differences were found based on department or year of study. Furthermore, significant relationships were found among the scale scores. It was determined that information literacy and individual entrepreneurial orientation predicted lifelong learning, whereas artificial intelligence literacy did not. However, it was also found that information literacy and individual entrepreneurial orientation had a mediating effect on the relationship between artificial intelligence literacy and lifelong learning.