Okul öncesi dönemdeki yabancı çocukların okula uyum süreçlerinde Türkçenin rolünün incelenmesi
Turkish language teaching investigation of the role of Turkish in the school adaptation process of foreign children in preschool period
- Tez No: 968535
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANBULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye son yıllarda farklı ülkelerden göç almıştır. Antalya, Türkiye'de göçün en yoğun gerçekleştiği illerden bir tanesidir. Her ne kadar Antalya'da farklı ülke vatandaşları ikamet etse de ülke sıralamasında göre Rus vatandaşların bariz bir üstünlüğü vardır. Göç beraberinde birçok sorunu getirmekle birlikte bunlardan biri eğitim başlığıdır. Eğitime Türkiye'de başlamak zorunda kalan yabancı uyruklu çocuklar, uyum süreçlerinde dil konusunda birtakım zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu zorluklarla karşılaşıldığında Türkçenin rolü ile ilgili araştırmanın yapıldığı bu çalışmada okul öncesi öğrenciler çalışma grubunu oluşturmaktadır. Öğrenci seçiminde yaşa bağlı değerlendirmelerin yapılabilmesi adına dört, beş ve altı olmak üzere farklı yaştaki çocuklar seçilmiştir. Okul öncesinde eğitim gören üç Rus uyruklu öğrenci tüm eğitim yılı boyunca gözlemlenerek öğretmenleri tarafından gelişimleri aylık gözlem formuna işlenmiştir. Durumun farklı bakış açılarıyla ortaya konması adına velilere ve öğretmenlere de anket çalışması uygulanmıştır. Araştırma sonucu öğrenci, öğretmen ve veli olmak üzere üç ayrı başlıkta irdelenmiştir. Velilere yönelik yapılan anket sonuçlarından çocuklarının dil gelişimine katkısı ve desteği araştırılmıştır. Dil gelişiminde katkı sağlamayan velilerin çocukları okul sürecinde bu sorunu öğretmen, akran desteği ile aştığı gözlenmiştir. Öğretmenlerin yabancı uyruklu çocukların eğitimi konusunda genel hatlarıyla yeterli düzeyde eğitim ve deneyime sahip olmalarının uyum süreçlerinde olumlu katkıları gözlenmiştir. Öğrenci bakımından yapılan değerlendirmeler genel dil gelişimi bakımından, dilin bilişsel yönden, sosyal ve duygusal yönden olmak üzere üç farklı aşamada değerlendirilmiştir. Her üç aşamadaki değerlendirmede de her ne kadar aylık olarak farklılıklar ortaya çıksa da, eğitim yılı sonunda her üç öğrenci de tüm kazanımları elde etmiştir. Bu durum yaşın dil gelişiminde sonuca etki eden bir faktör olmadığını göstermiştir. Velilere, öğretmen önerisi ile dil gelişiminde ihtiyaç duyulması halinde ek ders desteği alınmasının gerekliliği uyum sorununu aşmada faydalı olduğu anlaşılmıştır. Uyum sürecinin dil konusunda aşılmasında öğrenci, öğretmen, veli üçlüsündeki dayanışmanın önemi bu çalışma ile yeniden ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Türkiye has received immigration from different countries in recent years. Antalya is one of the provinces in Turkey where immigration is one of the most intense. Although citizens of different countries are resident in Antalya, Russian citizens have a clear superiority in the country ranking. Although migration brings many problems with it, and one of them is education. Foreign children who have to start their education in Türkiye face some difficulties in language during the orientation process. In this study, in which research on the role of Turkish language in the face of these difficulties was conducted, preschool students constitute the study group. In order to make age-related evaluations in the selection of students, children of different ages, four, five and six, were selected. Three Russian nationality preschool students were observed throughout the school year and their development was recorded by their teachers on a monthly observation form. In order to reveal the situation from different perspectives, a questionnaire study was also applied to parents and teachers. The results of the research were analysed under three separate headings: students, teachers and parents. From the results of the questionnaire for parents, their contribution and support to their children's language development were investigated. It was observed that the children of parents who did not contribute to language development overcame this problem with the support of teachers and peers during the school process. It was observed that teachers' having sufficient education and experience in the education of foreign childrens in general terms contributed positively to the adaptation process. The evaluations made in terms of students were evaluated in three different stages: general language development, cognitive aspects of language, social and emotional aspects. Although there were monthly differences in the evaluations in all three stages, all three students achieved all the gains at the end of the academic year. This showed that age was not a factor affecting the outcome in language development. It was understood that the teacher's suggestion to the parents that additional course support should be taken if needed in language development was useful in overcoming the adaptation problem. The importance of solidarity between students, teachers and parents in overcoming the adaptation process in terms of language has been revealed again with this study.