Entegrasyon ve ulusal kimlik inşası çerçevesinde Kazakistan'a Kandaş göçünün incelenmesi
An analysis of ethnic Kazakh (Kandas) migration to Kazakhstan within the framework of integration and nation-building
- Tez No: 968546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Etnik geri dönüş göçü, belirli bir etnik grubun menşe ülkesine geri dönmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu tür göçler, genellikle bir devletin diasporada yaşayan kendi etnik kökeninden insanları ülkeye çekme politikası tarafından teşvik edilmektedir. Günümüzde 40'tan fazla ülke, geri dönüş göçü politikalarını benimsemiştir. Bu politikalar, daha önce çeşitli nedenlerle ülkelerinden ayrılmış veya diaspora haline gelmiş etnik grupların anavatanlarına geri dönmelerini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte, ülkelerin demografik yapısının güçlendirilmesi, ulusal kimliğin pekiştirilmesi ve diaspora topluluklarının yeniden entegrasyonunun kolaylaştırılması da bu politikanın temel hedefleri arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, diğer ülkelerde olduğu gibi, bağımsızlığını yeni kazanmış genç bir devlet olan Kazakistan da ulusal kimlik ve demografik politikalarının bir parçası olarak, yurt dışında yaşayan etnik Kazakları ülkeye çekmek amacıyla geri dönüş politikalarını başlatmıştır. Bu politika kapsamında, geri dönüş süreci öncelikle göçün yasal düzenlemeleriyle şekillendirilmekte, ardından bu düzenlemeler ve programlar çerçevesinde geri dönenlerin entegrasyon ve topluma adaptasyon süreçleri yürütülmektedir. Başarılı bir entegrasyon sürecinin sağlanabilmesi için, öncelikle göçün yasal çerçevesinin oluşturulması gerekmektedir. Bu doğrultuda Kazakistan, Almanya ve İsrail gibi ülkelerin deneyimlerinden faydalanarak göç politikalarını kendi mevzuatına uygun şekilde geliştirmiştir. Bu nedenle, kolay entegrasyonu sağlamak amacıyla çeşitli programlar ve destek projeleri hayata geçirilmiştir. Ancak, geri dönenler yerel topluma uyum sağlama konusunda bazı zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma Kazakistan'da yeterince araştırılmamış bir konuyu ele alarak, Türkiye literatürüne yeni bir kavram kazandırmayı ve bu alana katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda Kazakistan'ın geri dönüş politikasını inceleyerek, geri dönenlerin entegrasyon sürecinde karşılaştıkları mevcut engelleri belirlemeyi hedeflemektedir. Çalışma ayrıca, geri dönüş politikasındaki eksikliklerin entegrasyon ve adaptasyon süreçleri üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Ethnic return migration refers to the return of a particular ethnic group to its country of origin. Such migration is often encouraged by state policies aimed at attracting people of the same ethnicity living in the diaspora. Today, more than 40 countries have adopted return migration policies. These policies aim to encourage the return of ethnic groups to their homeland, groups that have previously left their countries for various reasons or have become part of a diaspora. In addition, strengthening the country's demographic structure, consolidating national identity, and facilitating the reintegration of diaspora communities are among the main objectives of these policies. In this context, as in other countries, Kazakhstan—a young and newly independent state—has initiated repatriation policies to attract ethnic Kazakhs living abroad as part of its national identity and demographic strategy. Within the scope of this policy, the repatriation process is initially shaped by legal regulations on migration, followed by the integration and social adaptation of returnees within the framework of these regulations and programs. To ensure a successful integration process, a clear legal framework for migration must first be established. In this regard, Kazakhstan has developed its migration policies in line with its legislation, drawing on the experiences of countries such as Germany and Israel. Consequently, various programs and support projects have been implemented to facilitate smoother integration. However, returnees encounter certain difficulties when adapting to local society. This study aims to contribute to the Turkish academic literature by addressing a relatively under-researched topic concerning Kazakhstan. It also seeks to analyze Kazakhstan's repatriation policy and identify the key obstacles returnees encounter during the integration process. Furthermore, the study highlights the negative effects of deficiencies in the repatriation policy on the integration and adaptation processes.