Genç yetişkinlerde cinsel bağımlılık, çocukluk çağı ruhsal travmaları ve psikolojik esnekliğin aracı rolü
Sexual addiction, childhood psychological traumas and the mediating role of psychological flexibility in young adults
- Tez No: 968562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KARAAZİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Cinsel Bağımlılık ve Cinsel Kompülsiyon Düzeyi, bireyin cinsel dürtülerini kontrol edememe ve bu dürtülerin yarattığı yoğun istek veya aktivitelerle uğraşırken yaşadığı işlevsel bozukluklarla karakterize edilen patolojik bir durumları içermektedir. Bu kapsamda araştırmanın amacı, cinsel bağımlılık, ile çocukluk çağı ruhsal travmaları arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin aracı rolünü incelemektir. Bu çalışmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan 20 yaş ve üzeri, 40 yaş ve altı bireylerden oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemi ise evreni uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 20 yaş ve üzeri, 40 yaş ve altı Türkçe konuşan genç yetişkin 947 kişiden oluşmaktadır. Bu çalışmada, Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Psikolojik Esneklik Ölçeği, Cinsel Kompülsiyon Ölçeği, Çocukluk Çağı Ruhsal Travmalar Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma bulgusunda, Cinsel kompülsiyon ölçeğinden aldıkları puanlar ile psikolojik esneklik ölçeğinden alınan puanlar arasında pozitif yönlü ve anlamlı korelasyonlar bulunmakla beraber cinsel kompülsiyon ölçeği ile psikolojik esneklik ölçeği arasında negatif yönlü anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. Katılımcılarda Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları puanları arttıkça cinsel kompülsiyon davranışlarında artış, psikolojik esneklik puanları düştükce cinsel kompülsif davranışların ise arttığı görülmüştür. Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları ve Psikolojik Esnekliğin, Cinsel Bağımlılığı yordadığı bulunmuştur. Bu bağlamda Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları ve Psikolojik Esnekliğin, Cinsel Kompulsif Davranışları etkileyebileceğini göstererek, bu alanda daha fazla çalışma yapmaları için bir fırsat sunmaktadır. Bu alanda daha fazla araştırma yaparak, çocukluk çağı ruhsal travmalarının ve psikolojik esnekliğin cinsel bağımlılık ile ilişkisi daha iyi anlaşılabilir ve buna göre daha cinsel kompülsif davranışlara ve cinsel bağımlılığa yönelik etkili ve terapötik yaklaşımlar geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Sexual Addiction and Sexual Compulsion Level includes pathological conditions characterized by the individual's inability to control his/her sexual impulses and the functional disorders he/she experiences when dealing with the intense desires or activities created by these impulses. In this context, the aim of the research is to examine the mediating role of psychological flexibility in the relationship between sexual addiction and childhood psychological traumas. In this study, the relational survey model, one of the quantitative research designs, was used. The population of the research was composed of individuals aged 20 and over, and aged 40 and under, living in Turkey and the Turkish Republic of Northern Cyprus. The sample of the research was composed of 947 Turkish-speaking young adults aged 20 and over and 40 and under, selected by the appropriate sampling method. In this study, Socio-Demographic Information Form, Psychological Flexibility Scale, Sexual Compulsion Scale, Childhood Psychological Trauma Scale were applied. In the research findings, although there were positive and significant correlations between the scores obtained from the sexual compulsion scale and the psychological flexibility scale, negative significant correlations were found between the sexual compulsion scale and the psychological flexibility scale. It was observed that as the Childhood Psychological Trauma scores of the participants increased, sexual compulsion behaviors increased, and as psychological flexibility scores decreased, sexual compulsive behaviors increased. There was no statistically significant relationship between childhood psychological trauma scores and psychological flexibility scale scores. However, relationships were detected between some sub-dimensions of the two scales. In this context, it provides an opportunity for further studies in this field by showing that there may be meaningful relationships between the sub-dimensions of Childhood Psychological Traumas, even if they do not directly interact with psychological flexibility. By conducting more research in this field, the relationship between childhood psychological traumas and psychological flexibility can be better understood and, accordingly, effective and therapeutic approaches can be developed for more sexually compulsive behaviors