Kazanılmış değer analizine yeni bir perspektif: Savunma projelerine özel metriklerin geliştirilmesi ve uygulanması
A new perspective on earned value analysis: Development and implementation of metrics specific to defense projects
  1. Tez No: 968563
  2. Yazar: EREN ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Savunma sanayii projeleri, bir ülkenin ekonomik büyümesini ve teknolojik gelişimini hızlandırmakla birlikte ulusal güvenlik ve bağımsızlık için hayati öneme sahiptir. Bu projelerin yönetimi, yalnızca teknik bir mesele olmanın ötesinde, ülke stratejilerini doğrudan etkileyen kritik bir faktör olduğundan, başarıları diğer endüstriyel projelerden önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Proje yönetiminde geniş bir uygulama alanı bulunan Kazanılmış Değer Analizi (KDA) genellikle endüstriyel projelere odaklandığından savunma sanayii projelerinin kendine has dinamikleri ve gereksinimleri göz ardı edilmektedir. Bu çalışmada savunma sanayii projelerine özgü yeni KDA metrikler önerilmiş ve savunma sanayi projeleri için uygulama yapılmıştır. Çalışma kapsamında bir savunma projesi, portföy yöneticisi tarafından öncelikle literatürde yer alan KDA metrikleriyle değerlendirilmiş, ardından yeni metriklerle güncellenmiş KDA raporu yöneticiye sunulmuş ve bu iki değerlendirme arasındaki farklar tespit edilmiştir. Ayrıca, proje başarı kriterleri tanımlanırken, yöneticinin belirttiği kriterler Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) kullanılarak nicel verilere dönüştürülmüştür. Yeni KDA metrikleriyle birlikte özellikle savunma sanayi projelerinde başarı algısının değiştiği ve stratejik kararların bu metriklerden etkilendiği gözlemlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde 10 projeden oluşan bir savunma portföyü ele alınmış, 0-1 tamsayılı doğrusal programlamayla modellenerek devam ettirilecek ve sonlandırılacak projeler tespit edilmiştir. Bu çalışma, KDA'ya eklenen yeni metriklerin, proje başarısını daha doğru biçimde değerlendirmeye ve stratejik karar süreçlerini daha güçlü bir şekilde desteklemeye önemli ölçüde katkı sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Defense industry projects accelerate a country's economic growth and technological development and are vital for national security and independence. Since the management of these projects is not only a technical issue, but also a critical factor that directly affects national strategies, their success differs significantly from other industrial projects. Earned Value Analysis (EVA), which has a wide range of applications in project management, usually focuses on industrial projects, and thus the unique dynamics and requirements of defense industry projects are ignored. In this study, new EVA metrics specific to defense industry projects are proposed and applied to defense industry projects. Within the scope of the study, a defense project was firstly evaluated by the portfolio manager with the EVA metrics in the literature, then the updated EVA report with new metrics was presented to the manager and the differences between these two evaluations were determined. In addition, while defining the project success criteria, the criteria specified by the manager were converted into quantitative data using the Analytical Hierarchy Process (AHP). With the new EVA metrics, it has been observed that the perception of success has changed especially in defense industry projects and strategic decisions are affected by these metrics. In the last part of the study, a defense portfolio consisting of 10 projects is considered and modelled with 0-1 integer linear programming to determine the projects to be continued or canceled. This study demonstrates that the new metrics added to the EVA contribute significantly to more accurately assess project success and more strongly support strategic decision-making.