Güneş enerjisi kaynaklı opsiyonel tek-çift kademeli absorbsiyonlu klima sisteminin incelenmesi
Investigation of optional single-double stage absorption air conditioning system with solar energy source
  1. Tez No: 968577
  2. Yazar: SELİN ÜNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ HORUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyada kullanılan yakıtların büyük bir kısmını oluşturan fosil yakıtların sınırlı rezerve sahip olması, çevre kirliliği oluşturması ve sera gazı salınımı bakımından yarattıkları olumsuzluklar nedeniyle alternatif ve verimli enerji kaynaklarının arayışı sürmektedir. Son yıllarda enerji maliyetlerini ve çevreye verilen zararı azaltmak için enerji tasarrufu ve enerji geri kazanımı gibi konular önem kazanmaktadır. Bu konularda yapılan çalışmalarda özellikle sanayi alanında kojenerasyon, trijenerasyon uygulamaları ve atık ısı geri kazanımı öne çıkmaktadır. Endüstride üretim prosesleri sonucunda ortaya çıkan atık ısıların kullanıldığı absorbsiyonlu soğutma sistemleri en etkili çözümlerden biri olmaktadır. Ayrıca bu sistemlerin doğalgazın yanında güneş enerjisi ile çalışma potansiyeline sahip olması, temiz ve verimli enerji sağlaması nedenleriyle de klima sektöründe tercih sebebi olmaktadır. Bu çalışmada lityum bromür-su eriyiği kullanan absorbsiyonlu klima sistemleri incelenmiştir. Bu sistemler içerisinde güneş enerjisi kaynaklı opsiyonel tek-çift kademeli absorbsiyonlu klima sistemi detaylı olarak incelenerek termodinamik analizi yapılmıştır. Termodinamik analizin doğruluğu sistem üzerinde yapılan önceki deneysel çalışmada elde edilen sistem verimliliğinin göstergesi olan Soğutma Tesir Katsayısı (STK) değeri karşılaştırılarak test edilmiştir. Belirlenen temel sistemin performansının arttırılması için ısı eşanjörlerinin eklenmesi, yoğuşturucu ve absorber hattında soğutma suyu sıcaklığının değiştirilmesi, eriyiklerin geri gönderilmesi gibi yöntemler uygulanarak, bu değişiklerin STK üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda ısı eşanjörlerinin eklenmesi, yüksek sıcaklıklı kaynatıcı sıcaklık artışı, eriyiklerin geri gönderilmesi ve düşük soğutma suyu sıcaklıkları uygulanarak sistem veriminin iyileştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The search for alternative and efficient energy sources continues due to the negative effects that fossil fuels, constitute a large part of the fuels used in the world, have such as having limited reserves, emitting greenhouse gas emissions and causing environmental pollution. In recent years, issues such as energy saving, and energy recovery have gained importance in order to reduce energy costs and damage to the environment. Studies in these fields indicate that cogeneration, trigeneration applications and waste heat recovery especially in the field of industry become prominent. Absorption refrigeration system that using waste heat emerged as a result of production proses in the industry is one of the most effective solutions. In addition, absorption systems have the potential of working with solar systems as well as natural gas and they provide clean and efficient energy that these systems are preferred in the air-conditioning sector. In this study, absorption air conditioning systems that utilize a lithium bromide-water solution are investigated. Among these systems, the optional single-double stage absorption air conditioning system with solar energy source is examined in detail and thermodynamic analysis is carried out. The accuracy of the thermodynamic analysis was tested by comparing the Coefficient of Performance (COP) value, which is an indicator of system efficiency, obtained in the previous experimental study on the system. In order to increase the performance of the basic system, methods such as adding heat exchangers, changing the cooling water temperature in the condenser and absorber line, and returning the solutions were applied and the effect of these changes on the COP was analyzed. As a result of the study, it was observed that the system efficiency was improved by adding heat exchangers, high temperature generator temperature increase, solutions return and low cooling water temperatures.