Yetişkin bağlanması biyolojik belirteçlerinin polivagal kuram çerçevesinde incelenmesi
An investigation of biological markers of adult attachment in the framework of polyvagal theory
  1. Tez No: 968575
  2. Yazar: SELAMİ VAROL ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde Bağlanma Kuramının fizyolojik etkileri Polyvagal kuram çerçevesinde araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, emosyonel uyaranlarla romantik ilişki ve yaşamsal bir tehdit unsuru oluşturması sonucunda bağlanma sisteminin aktive edilmesi ile kanıtlanabilen bir fizyolojik değişimin olup olmadığını YİYE-II uygulanarak kaçıngan ve kaygılı bağlanma boyutları ayrılmış katılımcılar üzerinden karşılaştırmalı olarak araştırmaktır. İki grup arasında 60 katılımcı; kaçıngan ve kaygılı 12 dk. boyunca üç nitelikli farklı kategoride (romantik ilişki-pozitif, nötr ve romantik ilişki-negatif) duygu uyandırıcı fotoğraf görevine maruz bırakılmıştır. Otonom Sinir Sistemi tarafından düzenlenen deri iletkenliğindeki fizyolojik değişiklikleri ölçen GSR sinyalinden deri iletkenlik düzeyi SCL üzeriden hesaplanmıştır. VII. Kranyal siniri tarafından düzenlenen yüz ifadelerindeki değişikliklerin gözlenmesi için AFFDEX yüz ifadesi analiz modüllerinde yer alan (öfke, mutluluk vb.) 7 temel duygunun metrikleri ''Time Percentage'' skorları kullanılmıştır. Böylece, üç farklı nitelikte uyaran kategorisinde iki farklı grup arasında fizyolojik veriler açısından istatistiksel anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. SCL μS/m iki grup arasında karşılaştırmasında anlamlı bir fark oluşmadığı görülmüştür. Ancak zirve noktaları analize dahil edildiğinde kaygılı bağlanması olan grubun zirve değer sayımında romantik pozitif, romantik negatif ve polyvagal-negatif ölçümünde diğer ölçüm grubuna göre çok daha fazla tepe değer noktası olduğu gözlenmiştir (χ2 (4)= 45,084, p=.000). Affdex verilerinde ise kaygılı bağlanması olanların kaçıngan bağlanması olanlara göre RP, Üzüntü (ort., 0,03 ss=0,26 – ort 00 p=.014), Nötr Üzüntü (ort., 0,15 ss=1,53 – ort. 00 p=.025) RN korku (ort.,0,12 ss=1,06 – ort.00 p=.045) RN-1 Negatif time percetange (ort., 0,33 ss=2,58 - ort., 2,43 ss=11,24 p=.038) gruplar arası anlamlı fark bulunmuştur. Sonuç olarak, yetişkin bağlanmasının polyvagal kuram çerçevsinde biyolojik işaretlemelerine ilişkin somut ve önemli bulguların ortaya çıkarılması ilgili alana hem kuramsal hem de pratik katkılar sağlayacağı düşünülmüştür. Anahtar Kelimler: Bağlanma, Çoklu-Vagus, Gsr, Yüz Tarama,
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the physiological effects of attachment theory were investigated with respect to the Polyvagal theory. The aim of the study is to investigate comparatively whether there is a physiological change that can be proven by activating the attachment system as a result of romantic relationship and vital threat with emotional stimuli through the participants who are classified as avoidant and anxious attachment dimensions by applying ECR scale. 60 participants divided into the two groups; avoidant and anxious were exposed to visual stimulus in three qualified categories (romantic relationship-positive, neutral and romantic relationship-negative) for 12 min. Skin conductance level (SCL) computed from GSR by measuring changes in the conductivity of the skin regulated by the Autonomic Nervous System (OSS). In order to observe the changes in facial expressions regulated by the VII. cranial nerve, the metrics of 7 basic emotions in AFFDEX facial expression analysis modules (anger, sadness, disgust, happiness, etc.) were analyzed with“Time Percentage”. Thus, it was investigated whether there was a statistically significant difference in terms of physiological change between two different groups in three different stimulus categories. It was observed that there is no significant difference in the measurement of SCL μS/m of two groups. However, when peaks were included in the analyses, it was observed that the anxious group has more peak counts then the avoidant groups in terms of romantic positive, romantic negative, and polyvagal-negative measures (χ2 (4)= 45,084, p=.000). As for AFFDEX analyses, RP, Sadness (mean, 0.03 ss = 0.26 - mean 00 p = .014), Neutral sadness (mean, 0.15 sd = 1.53 - mean .00 p = .025) RN fear (mean, 0.12 sd = 1.06 - mean.00 p = .045) RN-1 Negative time percetange (mean: 0.33 sd = 2.58 – mean: 2.43 ss = 11.24 p = .038) were ıbserved significant differences between groups. As a result, it is assumed that revealing concrete and important findings on biological markers of adult attachment with respect to the framework of polyvagal theory would provide both theoretical and practical contributions to the field. . KeyWords: Attachments, Polyvagal, GSR, Facial Automatic Coding System.