Öğretmen, öğrenci ve veli gözünden ilkokullarda ara tatil uygulaması
Midterm holiday application in primary schools from the perspectives of teachers, students and their parents
  1. Tez No: 968615
  2. Yazar: MİHRİBAN HIRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KUMRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de uygulanan ara tatil sisteminin ilkokul öğretmenleri, ilkokul düzeyinde öğrenim gören öğrenciler ve ilkokulda öğrencisi olan veliler üzerindeki etkilerini ele almayı amaçlamaktadır. Bu amaçla ara tatilin öğrencilerin akademik, sosyal ve duygusal gelişimlerine etkilerinin yanı sıra, velilerin tatil sürecindeki rollerini ve deneyimlerini, öğretmenlerin ise mesleki ve kişisel gelişimlerine ilişkin değerlendirmeleri analiz edilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılmış, katılımcılarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla veri toplanmış ve betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Öğretmenler ara tatilin kendilerine dinlenme ve mesleki gelişim fırsatı sunduğunu belirtmişlerdir. Bununla birlikte, katıldıkları hizmet içi eğitim programlarının içerik açısından daha verimli ve uygulamaya dönük olması gerektiği yönünde görüş bildirmişlerdir. Öğretmenler, ara tatil sonrası öğrencilerde gözlemledikleri olumlu değişimlerin yanı sıra, bazı öğrencilerin okula dönüş sürecinde karşılaştıkları uyum sorunlarına da dikkat çekmişlerdir. Bulgular, ara tatilin öğrenciler açısından dinlenme, eğlenme ve aile ile vakit geçirme gibi yararlı sonuçlar doğurduğunu, ancak bu sürecin verimli kullanılabilmesi için çeşitli sorunların giderilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Öğrenciler, ara tatil döneminde fiziksel ve zihinsel olarak rahatlama fırsatı bulduklarını ifade etmiş; ancak tatil dönüşünde akademik motivasyonlarını yeniden kazanmakta zorlandıklarını dile getirmişlerdir. Özellikle, tatil süresince verilen ödevlerin bazı öğrenciler tarafından ağır bir yük olarak algılandığı ve bu durumun tatilin dinlendirici etkisini azalttığı belirlenmiştir. Veliler açısından, ara tatilin çocuklarıyla daha fazla vakit geçirme fırsatı sunduğu anlaşılmıştır. Ancak çalışan veliler, iş-yaşam dengesini sağlama konusunda zorluklar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Çalışan veliler, tatilin planlanmasında daha esnek ve destekleyici düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade etmişlerdir. Ayrıca, velilerin çocuklarının okul motivasyonu ve akademik başarısını desteklemek adına tatil sürecinde etkinlikler ve ödevlerle ilgili beklentilerinin çeşitlilik gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu araştırma ara tatilin öğretmenler, öğrenciler ve veliler açısından olumlu ve geliştirilmesi gereken yönlerini ortaya koymaktadır. Ara tatilin daha verimli hale getirilmesi için ödev ve etkinlik planlaması, aile rehberliği ve eğitim programlarının gözden geçirilmesi gerektiği önerilmektedir. Çalışma, ara tatil uygulamasının hem akademik hem de sosyal boyutlarda daha etkili bir yapılandırmaya ihtiyaç duyduğunu vurgulamakta ve bu konuda literatüre bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the mid-term break system implemented in Turkey on teachers, primary school students, and parents of primary school students. To this end, the research analyzes the impact of the mid-term break on students' academic, social, and emotional development, parents' roles and experiences during the break, and teachers' evaluations regarding their professional and personal development. The study was conducted using a qualitative research method, with data collected through semi-structured interviews with participants and analyzed using the descriptive analysis method. Teachers stated that the mid-term break provided them with an opportunity to rest and engage in professional development. However, they also expressed that the in-service training programs they participated in should be more efficient in terms of content and focused on practical application. In addition to the positive changes they observed in students after the break, teachers also highlighted the adaptation problems faced by some students when returning to school. The findings reveal that the mid-term break offers students valuable opportunities for rest, entertainment, and spending time with their families. However, several issues must be addressed to make this period more productive. Students reported that they had the chance to relax physically and mentally during the break, but also noted difficulties in regaining academic motivation afterward. In particular, it was found that some students perceived the holiday homework as a heavy burden, which reduced the restorative effect of the break. From the parents' perspective, the mid-term break offered the opportunity to spend more time with their children. However, working parents reported challenges in maintaining a work-life balance during this period. They emphasized the need for more flexible and supportive arrangements in planning the break. Additionally, it was observed that parents had varying expectations regarding activities and homework during the break to support their children's school motivation and academic success. In conclusion, this study reveals both the positive aspects and the areas that need improvement regarding the mid-term break from the perspectives of teachers, students, and parents. To enhance the effectiveness of the break, it is recommended to revise homework and activity planning, family guidance, and educational programs. The study emphasizes the need for a more effective structure for the mid-term break in both academic and social dimensions, thereby contributing to the existing literature on the topic.