Magnezyum klorür (MgCl₂) ile muamele edilen ağaç malzemenin bazı özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some properties of wood materials treated with magnesium chloride (MgCl₂)
  1. Tez No: 968646
  2. Yazar: MELEK YILMAZ YAŞBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YENİOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, doğal ve yenilenebilir yapı malzemesi olarak en sık tercih edilen ahşabın, magnezyum klorür (MgCl₂) çözeltisi ile emprenye edilerek bazı özelliklerinin incelenmesidir. Bu bağlamda yürütülen çalışmada, ağaç türleri sarıçam (Pinus sylvestris L.) ve kayın (Fagus orientalis L.), emprenye maddesi ise magnezyum klorür (MgCl₂) çözeltisidir. Magnezyum klorür maddesi saf su ile (%5, %10 ve %15) farklı konsanstrasyonlarda hazırlanarak, daldırma ve püskürtme metodu ile ahşap malzemeye uygulanmıştır. Magnezyum klorür maddesi ile muamele edilen test örnekleri; yıkanma, su alma, yanma, antimikrobiyel aktivite testi ve daralma genişleme testlerine tabi tutularak, magnezyum klorürün ağaç malzemedeki bazı özellikleri etkisi belirlenmiştir. Odun koruma endüstrisindeki mevcut alternatif ürünlere oranla, daha doğal ve ekolojik bir ürün olan magnezyum klorür maddesinin ağaç malzemeyi bazı olumsuz etkilerden korumak amaçlı ekonomiye kazandırılması hedeflenmiştir. Yapılan testler sonucunda; çevre ve insan sağlığına zararsız bir malzeme olan magnezyum klorür maddesinin ahşap yüzeylerde antimikrobiyel aktivite göstermediği gözlenmiştir. Fakat magnezyum klorür uygulandığı ahşap örneklerde su almayı %22,96 azaldığı, ayrıca yıkanma, daralma ve genişleme testlerinde olumlu sonuçlar elde edildiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, magnezyum klorürün yangın geciktirici etkisinin sınırlı olduğu, ancak yangın söndürme açısından etkin düzeyde performans gösterdiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate some properties of wood, which is the most preferred natural and renewable building material, by impregnating it with magnesium chloride (MgCl₂) solution. In the study conducted in this context, the wood species were scoth pine (Pinus sylvestris L.) and eastern beech (Fagus orientalis L.), and the impregnating agent was magnesium chloride (MgCl₂) solution. Magnesium chloride was prepared with pure water (5%, 10% and 15%) in different concentrations and applied to the wood material by dipping and spraying method. Test samples treated with magnesium chloride were subjected to washing, water absorption, burning, antimicrobial activity test and contraction expansion tests to determine the effect of magnesium chloride on some properties of wood materials. It is aimed to bring magnesium chloride, which is a more natural and ecological product compared to the existing alternative products in the wood protection industry, into the economy in order to protect the wood material from some negative effects. As a result of the tests; it was observed that magnesium chloride, a material harmless to the environment and human health, did not show antimicrobial activity on wood surfaces. However, it was determined that water uptake decreased by 22.96% in wood samples to which magnesium chloride was applied, and positive results were obtained in washing, contraction and expansion tests. However, it was revealed that the fire retardant effect of magnesium chloride was limited, but it performed effectively in terms of fire extinguishing.