Parmelia tiliaceae likeni kullanılarak yeşil sentezlenmiş bimetalik Ag-MgO nanopartiküllerin antibakteriyel, antibiyofilm, fotokatalitik ve sitotoksisite aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the antibacterial, antibiofilm, photocatalytic, and cytotoxic activities of green-synthesized bimetallic Ag-MgO nanoparticles using the lichen parmelia tiliceae
- Tez No: 1016504
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR KOÇBERBER KILIÇ, DOÇ. DR. ZEKİYE KOCAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Artan çevre dostu ve çok işlevli nanomalzeme ihtiyacı, biyomedikal ve çevresel uygulamalar için yeşil sentez yaklaşımlarına olan ilgiyi artırmıştır. Bu çalışmada, Ag-MgO nanopartiküller (NP), biyolojik indirgeme ve stabilize edici ajan olarak Parmelia tiliaceae özütü kullanılarak başarıyla sentezlenmiştir. Elde edilen NP'ler UV-Vis, SEM, STEM, DLS, FT-IR, EDX, XRD ve TGA analizleri ile ayrıntılı olarak karakterize edilmiştir. Nanopartiküllerin küresel morfolojiye, homojen dağılıma ve 20–80 nm aralığında partikül boyutuna sahip oldukları doğrulanmıştır. Biyolojik ve fonksiyonel özellikler kapsamında Ag-MgO NP'lerin güçlü antibakteriyel etki gösterdiği, özellikle Escherichia coli O157:H7 ATCC 35150 suşuna karşı 17.3 ± 0.5 mm maksimum inhibisyon zonu oluşturduğu belirlenmiştir. Ayrıca Staphylococcus aureus ATCC 29213 üzerinde de antibiyofilm aktivitesi (%94) sergilemiştir. Tüm test edilen konsantrasyonlarda anlamlı antialgal aktivite gözlenmiştir. Fotokatalitik performans açısından metilen mavisi (2 mg/L) degradasyonunda 180 dakika sonunda %61.8 giderim sağlanmış ve sistemin çevresel arıtım açısından potansiyeli ortaya konmuştur. Ayrıca NP'lerin A549 akciğer kanseri hücreleri üzerinde sitotoksik etki gösterdiği belirlenmiştir. Genel olarak, liken aracılı Ag-MgO NP'lerin düşük maliyetli, biyouyumlu ve çok işlevli malzemeler olduğu ve antimikrobiyal, çevresel ve biyomedikal uygulamalar için önemli bir potansiyel taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing demand for eco-friendly and multifunctional nanomaterials has intensified interest in green synthesis strategies for biomedical and environmental applications. In this study, Ag-MgO nanoparticles (NPs) were successfully synthesized using Parmelia tiliaceae extract as a biological reducing and stabilizing agent. The synthesized NPs were comprehensively characterized by UV–Vis spectroscopy, SEM, STEM, DLS, FT-IR, EDX, XRD, and TGA analyses, confirming their spherical morphology, homogeneous distribution, and particle size in the range of 20–80 nm. The biological and functional properties of the Ag-MgO NPs were systematically evaluated. The nanoparticles exhibited notable antibacterial activity, with a maximum inhibition zone of 17.3 ± 0.5 mm against Escherichia coli O157:H7 ATCC 35150, and a strong antibiofilm effect (94%) against Staphylococcus aureus ATCC 29213. In addition, effective antialgal activity was observed at all tested concentrations. The photocatalytic performance of the NPs demonstrated moderate efficiency, achieving 61.8% degradation of methylene blue (2 mg/L) within 180 min, indicating their potential as a proof-of-function system for environmental remediation. Furthermore, the synthesized NPs showed significant cytotoxic activity against A549 lung cancer cells. Overall, the results demonstrate that lichen-mediated Ag-MgO NPs are cost-effective, biocompatible, and multifunctional materials with promising applications in antimicrobial, environmental, and biomedical fields.