Streptozotosinle indüklenmiş diyabetik retinopatide dental pulpa kaynaklı mezenkimal kök hücre ve eksozomlarının etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of dental pulpa-derived meseenchymal stem cells and exosomes in streptozotocin-induced diabetic retinopathy
- Tez No: 968670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BURÇİN GÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kök Hücre Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Diyabetik retinopati (DR) diyabette görme kaybına yol açan en önemli göz hastalıklarından birisidir. Hastalığın patogenezinde hiperglisemi ile indüklenen oksidatif stres, hipoksi ve inflamasyon önemli rol oynamaktadır. Erken evrede nörodejenerasyon ve nöroinflamasyon başlamış olgularda ve mevcut tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen vakalarda tedavi yöntemleri kısıtlıdır. Bu çalışmada retinanın inflamasyon ve dejenerasyonu ile seyreden DR modelinde dental pulpa kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin hastalığın seyrini durdurma ve yavaşlatması üzerine etkinliklerini araştırmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada 8 hafta 250-350 gram Winstar albino cinsi erişkin erkek sıçanda streptozotosin ile diyanet indüklendi. Diyabet indüklendikten 8 hafta sonra deney hayvanları 4 gruba ayrıldılar. Negatif kontrol grubuna işlem yapılmadan, plasebo gurubuna dengeli tuz solüsyonu, kök hücre grubuna DP-MKH, eksozom grubuna DP-MKH-E intravitreal olarak enjekte edildi. Tedavi gruplarının ve kontrol gruplarının dokuları histopatolojik ve immünofloresan boyama yöntemleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Diabetic retinopathy (DR) is one of the most important eye diseases causing vision loss in diabetes. In its pathogenesis, hyperglycemia-induced oxidative stress, hypoxia, and inflammation play crucial roles. In the early stages, when neurodegeneration and neuroinflammation have already begun, and in cases unresponsive to current treatment modalities, therapeutic options remain limited. This study aimed to investigate the efficacy of dental pulp-derived mesenchymal stem cells (DP-MSCs) in halting or slowing disease progression. In this study, diabetes was induced in 8-week-old adult male Wistar albino rats 250–350 g. by streptozotocin administration. Eight weeks after diabetes induction, the experimental animals were divided into four groups. The negative control group received no intervention, the placebo group received balanced salt solution, the stem cell group received intravitreal DP-MSCs, and the exosome group received intravitreal DP-MSC-derived exosomes. Tissues from the treatment and control groups were evaluated using histopathological and immunofluorescence staining methods.